Krimi

Bývalý místostarosta Rumburku měl nutit strážníky bít lidi, hrozí mu osm let

obrazek

Obžalovaný bývalý místostarosta Rumburku Darek Šváb

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

26.5.2015 17:04 Z útisku, podněcování k trestnému činu a vyhrožování se u Okresního soudu v Děčíně zpovídá bývalý místostarosta Rumburku Darek Šváb. Strážníky městské policie měl při poradě pobízet k nekalým praktikám při výkonu jejich povolání a ještě je zastrašovat. V úterý Šváb pokračoval před soudem ve své obsáhlé výpovědi, svou vinu odmítl. Bývalému politikovi hrozí až osm let vězení.

Darek Šváb byl policií obviněn z trestných činů útisku a podněcování k trestnému činu už předloni. Obvinění bylo rozšířeno o vydírání a necelý měsíc byl i ve vazbě.

„Požadoval, aby při řešení přestupků šli na hranu nebo až za hranu zákona. Problémové občany odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády a zde je fyzicky napadli,“ tvrdí obžaloba.

Šváb obvinění opakovaně odmítl. U soudu popisoval a listinnými důkazy dokládal, že městská policie byla ve špatném stavu, nefungovala prý linka 156 ani některá bezpečnostní tlačítka na městském úřadě a některé kamery. Strážníci prý ve službě spali a počet udělených pokut byl minimální.

V době po velkých nepokojích na Šluknovsku tak chtěl prý od strážníků lepší práci. „Nikdy jsem strážníkům neřekl, aby šli za hranu zákona, požadoval jsem po nich nulovou toleranci, která je obvyklá v jiných městech,“ uvedl u soudu.

Shořelo mu auto

Po loňském návratu z vazby měl Šváb obdržet podle svých slov několik anonymních výhružek. „Tobě dlouho nehořelo auto, co,“ přečetl jednu z nich. Auto mu shořelo po žhářském útoku již před více než 10 lety. Loni na podzim měl on i jeho rodina policejní ochranu.

Hlavní líčení má pokračovat dotazy na obžalovaného a případným výslechem svědků 18. června, další jednání je naplánováno na září.

Šváb byl místostarostou Rumburku 16 let, na radnici skončil loni na podzim poté, co se nedostal do zastupitelstva. Po kauze také opustil řady ČSSD. Letos v březnu skončil i v čele rumburské Lužické nemocnice, kterou vedl deset let.

Aleš Pelikán, Právo

nahoru

Krimi:

Řidič dodávky přebíhal po nehodě dálnici D11, srazilo ho jiné auto

-

dnes 08:24 Na dálnici D11 se ve čtvrtek po 18. hodině stala...

Dívku na Chomutovsku srazilo auto, když po vystoupení z autobusu přecházela silnici

-

včera 18:58 U Března na Chomutovsku ve čtvrtek odpoledne srazilo...

Vlak projel u Smržovky návěstidlo a narazil do zarážedla, tři lidé se zranili

-

včera 18:30 Tři lidé se zranili při odpolední nehodě vlaku ve...

Pražští policisté pátrají po mladém muži se sebevražednými sklony

-

včera 15:42 Pražská policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po...

Za zneužívání nezletilých tanečnic dostal vedoucí souboru dva roky

-

včera 14:16 S dvouletým trestem vězení odešel ve čtvrtek od...

Boxer Plachetka, odsouzený za znásilnění, se nového verdiktu zatím nedočkal

-

včera 13:14 Krajský soud v Brně i po výslechu dalších svědků ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby