Zahraniční

Islámský stát dobyl skoro celou Palmýru, vzácným památkám hrozí zkáza

Trosky obrněnců na syrské základně Mastuma, kterou ovládl radikálové z Fronty an-Nusra

ZDROJ: Reuters

20.5.2015 15:58 (aktualizováno: 20.5.2015 22:39) Bojovníci Islámského státu (IS) dobyli ve středu téměř celé historické město Palmýra, které je jednou z nejcennějších památek na seznamu UNESCO, uvedla BBC s odkazem na skupiny monitorující dění v Sýrii. Památkářům se sice podařilo stovky cenných soch odvézt, panují ale obavy, že IS cennou lokalitu zničí, jako to udělal s asyrskými městy v Iráku nebo s Hatrou.

Syrská státní televize uvedla, že vládní síly zajistily civilistům únikovou cestu a po těžkých bojích se z města rovněž stáhly.

Trosky obrněnců na syrské základně Mastuma, kterou ovládla Fronta an-Nusra

FOTO: Ammar Abdullah, Reuters

Severní čtvrtě Palmýry ovládli bojovníci Islámského státu už v neděli, ale pak byli nuceni ustoupit. Historická lokalita zapsaná na seznamu UNESCO je v jihozápadní části města.

Islámský stát o Palmýru začal bojovat 13. května. Je to pro něj strategická lokalita v pouštní oblasti, která sousedí s iráckou provincií Anbár.

Baalův chrám ve starověké Palmýře

FOTO: Josef Hora, Právo

Palmýra byla důležitým starověkým městem, kde se prolínaly řecko-římské vlivy s perskými a s lokálními tradicemi. K nejznámějším zachovaným památkám patří Baalův chrám, divadlo a kolonáda.

Šéf syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím agentuře Reuters řekl, že malé skupiny radikálů už pronikly k centru Palmýry a že památkám ve městě hrozí od islamistů zničení.

Proto se preventivně zasáhlo: „Stovky a stovky soch, o něž jsme se báli, že budou zničeny a prodány, jsou nyní na bezpečném místě. Strach máme o muzeum a o velké pamětihodnosti, které není možné přesunout. Jde o boj celého světa,” citoval Reuters Abdal Karíma.

BEZ KOMENTÁŘE: Památky Palmýry UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek světového kulturního dědictví.

Zdroj: Reuters

Boje o Palmýru propukly 13. května. Pro Islámský stát je strategicky významná, protože sousedí s iráckou provincií Anbár.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Irácká armáda se spolu se šíitskými milicemi připravuje na protiútok na Ramádí – správní středisko irácké provincie Anbár. Provinční správa začala vyzývat občany, aby se připojili k policii, armádě a šíitům a pomohli město osvobodit. Lehké to nebude, protože IS o víkendu obsadil i základnu u Ramádí a získal těžké zbraně včetně tanků.

V Sýrii postupuje i Fronta an-Nusra

V úterý postoupili v syrské provincii Idlib islámští radikálové z jiné radikální skupiny – Fronty an-Nusra napojené na al-Káidu. Ovládli vojenskou základnu Mastuma, ze které se stáhly syrské vládní síly.

Syrský vzbouřenec z Fronty an-Nusra při bojích v provincii Idlib.

FOTO: Ammar Abdullah, Reuters

Syrská média opatrně přiznala porážku, když uvedla, že vládní síly uštědřily tvrdé rány teroristům, kteří pronikli do areálu základny. Vojáci se stáhli do města Ariha, jednoho z posledních, která ještě v provincii drží. Hlavní město Idlib vzbouřenci obsadili v březnu.

Koalice rebelů, ve které je an-Nusra, těží z podpory Turecka, Kataru a Saúdské Arábie, jež chtějí svrhnout syrský režim prezidenta Bašára Asada.

S Kurdy IS prohrává

Naopak kurdským milicím podporovaným ze vzduchu mezinárodní koalicí se v boji proti IS dosud daří. Obklíčily bojovníky IS v desítce vesnic poblíž města Tall Tamir na severovýchodě Sýrie.

Podle kurdského velení v guvernorátu Hasaká zahynulo od pondělí 80 bojovníků IS, když se snažili dostat z Tall Tamiru. Ten leží v sousedství území, které IS ovládá v Iráku. Dalších několik desítek jich padlo při náletech.

Bojovník syrské domobrany z kurdských milicí YPG na ozbrojeném pick-upu

FOTO: Reuters

„Máme potvrzeno, že o život přišlo 170 až 200 členů IS,” řekl velitel Násir Hadž Mansúr. IS v únoru z vesnic v okolí Tall Tamiru odvedl stovky místních obyvatel a asi 200 jich stále drží v zajetí.

Syrská válka začala na jaře roku 2011 a má na 220 000 obětí.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Střelec v Torontu zabil ženu a další lidi zranil, devítiletá dívka bojuje o život

-

dnes 05:49 Video: aktualizováno Dva mrtví a 13 zraněných, taková...

Írán zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 05:00 Írán v pondělí zaznamenal další zemětřesení. Postihlo...

Migrantka z Etiopie provozuje v Itálii úspěšnou farmu, místní zaměstnávat nechce

-

dnes 05:00 Video: Etiopanka Agitu Idea Gudetaová na starý...

Útočníka s nožem přemohl v německém autobusu pěstmi nebojácný řidič

-

dnes 04:50 Čtyřiatřicetiletého Němce íránského původu, který v...

Kubánský parlament schválil novou ústavu, která uznává soukromé vlastnictví

-

včera 23:05 Kubánský parlament v neděli schválil návrh nové...

Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

-

včera 22:16 Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů