Zahraniční

Muž, který svědčil proti Krejčířovi, je po smrti

obrazek

Radovan Krejčíř před soudem v Palm Ridge v Johannesburgu

FOTO: Siphiwe Sibeko, Reuters

12.5.2015 06:17 (aktualizováno: 12.5.2015 08:13) Kypřan Jorgos Luka, který v Jihoafrické republice svědčil v případu vraždy proti Radovanu Krejčířovi, zemřel na rakovinu plic. Informovala o tom jihoafrická média, podle nichž se jeho smrtí pro souzeného uprchlíka před českou spravedlností zřejmě uzavírá jedna z trestních kauz.

Luka byl podle jihoafrických médií klíčovým svědkem. "Už se nikdy nedozvíme, kdo zabil Lollyho, protože ten případ zemřel s Jorgosem. Dnešek je opravdovou tečkou za jednou tragickou událostí," řekl zpravodajskému webu Times Live bývalý mluvčí Jacksonovy sítě klubů Sean Newman.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Luka v dubnu před soudem vypověděl, že Krejčíř v roce 2010 zastřelil majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Z vraždy byl obžalován sám Kypřan, který však tvrdil, že vykonavatelem činu, jehož byl přímým svědkem, byl právě Krejčíř. Ten svou účast na Jacksonově smrti popírá.

Jackson byl zabit v Lukově domě v Kempton Parku. Luka se nejprve k činu přiznal a uprchl na Kypr. Vydán do JAR byl loni v únoru a následně výpověď změnil a od vraždy se distancoval.

Luka podle médií v dubnu u soudu tvrdil, že Krejčíř dlužil Jacksonovi peníze, a proto jej zastřelil. Důvodem Lukova útěku na Kypr pak prý byl strach o vlastní život, neboť prý Krejčířovi odmítl pomoc při odklízení těla. Krejčíř mu prý pak vyhrožoval, telefonoval mu na Kypr a řekl mu, že bude-li u soudu vypovídat proti němu, Krejčířovi lidé na Kypru ho zabijí.

Trpěl rakovinou

Luka zemřel ve vězeňské nemocnici ve městě Pretoria poté, co se jeho právníci marně pokoušeli vyjednat jeho propuštění kvůli vážnému zdravotnímu stavu. Už když proti Krejčířovi vypovídal, trpěl rakovinou plic v posledním stadiu. Lékař mu v březnu řekl, že má před sebou maximálně tři měsíce života.

Na bolest si prý Luka stěžoval od pondělního rána. Byl převezen do nemocnice, kde jeho stav stabilizovali. Zemřel večer ve své cele.

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007; ve vazbě je od roku 2013. Čelí mimo jiné obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vražd soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Související téma:

Radovan Krejčíř

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Trump nechal Putina pozvat do Washingtonu

-

včera 23:05 Americký prezident Donald Trump požádal svého poradce...

USA považují Guccifera 2.0 za důkaz vměšování Moskvy

-

včera 21:06 Původně se za pseudonymem Guccifer skrýval rumunský...

V Popradu vyhlásili kvůli bleskovým povodním mimořádný stav

-

včera 20:21 Video: Z důvodu přetrvávajících dešťů a lokálních...

Trump chce přebarvit Air Force One, je prý málo vlastenecký

-

včera 19:26 Video: Létající pevnost amerických prezidentů Air...

Problém vyřešen, belgická letiště opět přijímají

-

včera 17:35 aktualizováno Belgie ve čtvrtek vpodvečer na několik...

O zapojení Rusů do otrav novičokem nevíme, vyvrací spekulace britský politik

-

včera 15:42 Za divokou spekulaci označil ve čtvrtek náměstek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů