Zahraniční

S odposlechy v Evropě pomáhala Američanům německá rozvědka

obrazek

Ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers

FOTO: Joshua Roberts, Reuters

24.4.2015 09:24 (aktualizováno: 24.4.2015 10:38) Americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) mnoho let pomáhala se sledováním evropských firem a politiků německá rozvědka (BND). Uvedl to magazín Der Spiegel.

NSA se zřejmě zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady. Cílem sledování mohli být zřejmě i politici.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Německá rozvědka údajně poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40 000 případech týkajících se Evropy. Der Spiegel uvedl, že šlo o IP adresy a mobilní telefonní čísla.

Německé kancléřství, pod které rozvědka spadá, bez dalších podrobností uvedlo, že byly v činnosti zpravodajské služby zjištěny určité nesrovnalosti. Předseda parlamentního vyšetřovacího výboru pro činnost NSA Patrick Sensburg řekl, že případem se zabývá německá prokuratura, která parlamentní výbor požádala o nahlédnutí do některých dokumentů. Dodal také, že výbor již pomoc přislíbil, neboť jde o věc společného zájmu. Prokuratura ale agentuře DPA popřela, že by se na vyšetřování podílela.

Že BND spolupracuje s Američany nad schválený rámec, se předpokládalo už v roce 2008. Pořádně se to ale začalo řešit v roce 2013, kdy vyšel najevo skandál s odposlechy NSA. Za skandálem stály informace zveřejněné Edwardem Snowdenem. Posléze vyšlo najevo, že NSA neměla problém odposlouchávat mobilní telefony v Evropě, spekulovalo se, že terčem byla i německá kancléřka Angela Merkelová.

„U BND byly zjištěny technické a organizační nedostatky,“ uvedl v prohlášení mluvčí kancléřky Steffen Seibert. Dodal, že vláda ale nemá žádné důkazy o masivním odposlouchávání německých a evropských občanů.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Indii zatkli biskupa, který prý několikrát znásilnil jeptišku a církev nereagovala

-

včera 22:18 V jihoindickém státě Kérala byl v pátek zatčen...

Při nehodě koňského povozu v Rakousku se zranilo 16 turistů

-

včera 20:20 Romantická usedlost v tyrolském Kramsachu se stala v...

Zeman se u Merkelové vyslovil pro zrušení sankcí s Íránem a proti Trumpovým clům

-

včera 18:58 Především ekonomické otázky byly na programu pátečního...

Bývalého dozorce z koncentračního tábora v 94 letech soudí soud pro mladistvé

-

včera 17:15 Bývalý dozorce z koncentračního tábora Stutthof stane...

V jeslích v New Yorku pobodali tři novorozence, podezřelá je tamní pracovnice

-

včera 17:04 Video: Tři novorozenci byli v pátek převezeni do...

Vyšetřování ruského vměšování do voleb v USA: Trumpův právník prý poskytl klíčové informace

-

včera 14:25 Bývalý právník Donalda Trumpa Michael Cohen poskytl...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů