Internet a PC

Mobilní signál bude v tunelech metra nejdříve v létě. Operátoři vytáhnou z kapsy půl miliardy

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

31.3.2015 11:03 (aktualizováno: 31.3.2015 11:10) Operátoři pokryjí první tunely pražského metra mobilním signálem nejdříve v létě, půjde o novou trasu metra A z Dejvické do stanice Nemocnice Motol. Nyní operátoři dokončují smlouvu s dopravním podnikem a po jejím podpisu budou mít zhruba čtyři měsíce na umístění vyzařovacích kabelů mezi novými stanicemi metra A. Na tiskové konferenci to v úterý uvedl ředitel vývoje sítí Vodafonu Jiří Švarc.

Smlouva mezi dopravním podnikem a operátorským sdružením pro metro o zkušebním pokrytí tunelů je podle obou stran před podpisem. Vyjednává se o detailech, například o výši sankcí. Na úhradě nákladů i výši poplatků za pronájem se obě strany po zdlouhavých jednáních dohodly na začátku letošního roku.

Veškeré náklady na umístění technologií uhradí sdružení operátorů. Dopravní podnik bude dostávat nájem 40 000 Kč za umístění technologií ve stanici a 80 000 mimo stanici za rok, uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Původně chtěly firmy tunely pokrýt ještě před zahájením provozu nové části metra, tedy do 6. dubna. To ale kvůli průtahům při jednáních nestihnou. Vyzařovací kabely se budou muset instalovat v době, kdy metro nejezdí a DPP ukončí vlastní údržbu, tedy asi 2,5 až tři hodiny denně.

Rychlý LTE internet v metru

V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely metra a do stanic doplnit technologie 3G a LTE. Podle ředitele technologických inovací T-Mobilu Milana Háby si to vyžádá investici kolem půl miliardy korun.

Operátoři již pokryli mobilním signálem nové stanice. Bude v nich dostupná i vysokorychlostní technologie LTE, která v nynějších zastávkách chybí. Operátoři při budování sítí ve stanicích postupují společně. V nových stanicích Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol budou k dispozici sítě GSM, 3G i LTE.

Pokrytí čtyř nových stanic na trase A vyšlo operátory na 12 miliónů korun, pět miliónů si vyžádalo umístění technologie v centru DPP Na Bojišti a na 18 miliónů korun vyjde umístění vyzařovacích kabelů v tunelech mezi novými stanicemi.

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Změnit operátora bude snazší. Přenesení čísla se zkrátí na deset dnů

-

dnes 12:12 Mobilní operátoři budou mít od února nově na přenesení...

Telefony nezpomalujeme, ohradil se Samsung proti vyšetřování Italů

-

dnes 10:32 Společnost Samsung čelí v Itálii vyšetřování kvůli...

Bitcoinům přibude konkurence, další kyberměna vzniká ve Švýcarsku

-

dnes 09:07 Švýcarský komoditní fond Tiberius Group hodlá vstoupit...

Lákadla moderních PC a notebooků

-

dnes 07:16 Hned zkraje letošního roku se ukázalo několik...

Jakub Jedlinský z VŠE: Kryptoměna skončí až s posledním uživatelem

-

včera 16:04 O minulosti i budoucnosti kryptoměn se v rozhovoru pro...

Apple zařízne iPhone X předčasně, tvrdí uznávaný analytik

-

včera 15:25 Video: Společnost Apple udělala v loňském roce velmi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby