Ekonomika

Mládek: Stát by mohl od OKD odkoupit Důl Frenštát

obrazek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a výkonný ředitel OKD Dale Ekmark (vlevo).

FOTO: Pavel Karban, Právo

6.3.2015 16:53 Stát by mohl za symbolickou částku odkoupit od OKD zakonzervovaný Důl Frenštát v Beskydech. Po setkání s odbory i vedením těžební společnosti OKD to v pátek prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

„OKD vydává 60 miliónů ročně na udržování nefunkčního Dolu Frenštát, pokud by projevili zájem to prodat za symbolickou cenu státu, tak jsme připraveni jednat,“ řekl s tím, že problematika frenštátského dolu samozřejmě není zásadním tématem mezi státem a OKD.

Důl Frenštát se budoval v 80. letech 20. století, ale nikdy se v něm netěžilo. Nyní je zakonzervován.

Strategická rezerva

„V tuto chvíli je to na samém počátku. Oni (OKD - pozn. red.) si tak trochu stěžovali, že do toho za posledních deset let už vrazili 600 miliónů, tak jsem jim sdělil, že pokud by měli pocit, že tento výdaj je zbytečný, tak můžou důl přenechat státu,“ popsal situaci ministr průmyslu. Stát by ho udržoval jako strategickou rezervu.

Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že vyjádření ministra průmyslu je pro firmu nové, podnik nezná jeho konkrétní představu ani parametry návrhu, a proto ho v současnosti nemůže detailněji komentovat.

„Z horního zákona vyplývá povinnost zajistit, aby nedošlo ke znehodnocení ložiska. Konzervační režim spočívá především v čerpání důlní vody, větrání a nezbytných opravách, což firmu každoročně stojí několik desítek miliónů korun,“ řekl.

Horníci chtějí bojovat za předčasné důchody

Pokud vláda neumožní horníkům předčasně odejít do důchodu, vyjdou do ulic, prohlásil po jednání ministra Mládka s OKD předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

„Už nemíníme dále čekat, situace je velice vážná, přece nemůžeme čekat dva, tři roky a jen poslouchat sliby,“ řekl s tím, že podle jeho informací by se měla o předčasném odchodu horníků do důchodu bavit vláda ve středu 18. března.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Ekonomika:

Pošlete fotku kreditky. Poznat podvod na internetu je stále obtížnější

-

včera 20:25 Spotřebitelé se začínají ztrácet v poučkách, co je na...

V Číně staví obří visutý most, dělníci pracují 250 metrů nad zemí

-

18.8. 21:48 Video: V hornatém terénu na jihovýchodě Číny budují...

Trump nechce, aby firmy zveřejňovaly čtvrtletní výsledky

-

17.8. 23:25 Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro...

Akcionáři řeší vyhoření vizionáře Muska

-

17.8. 20:16 Šéf společnosti Tesla a zakladatel projektu SpaceX...

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek

-

17.8. 14:16 aktualizováno Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila...

Číňané jedou do Washingtonu jednat o možném uklidnění obchodní války

-

17.8. 12:56 Čínu a USA příští týden čeká další kolo obchodních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů