Domácí

Zeman se opřel do Singra, kroky ČNB prý napraví nový guvernér

obrazek

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

5.3.2015 14:13 (aktualizováno: 5.3.2015 14:39) Prezident Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje opakovaně zkritizoval kroky České národní banky (ČNB). Při čtvrteční návštěvě podniku Evobus v Holýšově se nepřímo opřel do stávajícího guvernéra ČNB Miroslava Singra s tím, že za rok bude jmenovat nástupce, který jeho kroky napraví.

Zeman kritiku pronesl při odpovědi na dotaz jednoho ze zaměstnanců firmy, který vyslovil obavy ohledně nízkých důchodů po přijetí eura. „Nebudou ani k žití, ani k bytí,“ řekl muž.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Prezident nemůže odvolat bankovní radu, ale po vypršení mandátu může jmenovat její členy. Za rok jmenuji nového guvernéra ČNB místo pana Singra, kterému končí mandát, a jmenuji také minimálně dva nové členy bankovní rady. Mohu vás ujistit, že to budou lidé, kteří napraví onen nesprávný krok ČNB, který naše úspory znehodnotil o 6 až 10 procent, pokud bychom je přepočítali na eura,“ řekl Zeman.

Není to poprvé, kdy se prezident ostře vyjádřil na adresu ČNB. Například v únoru při diskusi se zastupiteli Královéhradeckého kraje řekl, že nepočítá s tím, že by do bankovní rady ČNB jmenoval lidi podporující devalvaci koruny.

Avizoval také, že v radě chce mít bankéře, kteří jsou pro příjetí eura. Koruna tehdy na jeho slova krátkodobě reagovala posílením k euru téměř o padesát haléřů.

Při čtvrteční návštěvě podniku v Holýšově Zeman také minutou ticha uctil oběti střelby v Uherském Brodě. Ty si Česko připomnělo v poledne, když se rozezněly sirény a zvony na památku osmi zastřelených.

Jan Švábek, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Drahoš lovil voliče v Brně

-

dnes 15:32 Pět dní před druhým kolem prezidentské volby lovil Jiří...

Šlechtová miliardové armádní zakázky nemůže zatím podepsat

-

dnes 13:27 Bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) to v...

Šance Zemana a Drahoše se srovnaly

-

dnes 12:04 Šance obou prezidentských kandidátů jsou týden před...

Kampaň na podporu Zemana se stala terčem vtipálků

-

dnes 04:00 Kampaň, kterou rozjeli příznivci prezidenta Miloše...

Zelené povede Štěpánek

-

včera 21:08 aktualizováno Novým předsedou Strany zelených se v...

Netolický (ČSSD): Zeman vykládal Ústavu účelově, budu volit Drahoše

-

včera 17:15 Před pěti lety stál pardubický hejtman Martin...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby