Cestování

Velmi nebezpečná velká pětka: Podívejte se na nejnebezpečnější zvířata Afriky

obrazek

Přítomnost lva ve velké pětce většinu lidí nepřekvapí. Buvola čeká jen málokdo.

FOTO: ESO travel

7.3.2015 14:00 Když se řekne „velká pětka”, možná budete chvíli přemýšlet, zda nejde o film. Někteří budou možná pátrat ve vzpomínkách na knihy. Málokoho ale napadne, že jde o označení pro pětici nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Mimochodem, věděli jste, že do této pětice patří kromě lva i buvol? Čím je nebezpečný a kde můžete potkat celou velkou pětku pěkně pohromadě?

Lev, slon, nosorožec, levhart a… trochu překvapivě buvol. Právě tato zvířata tvoří africkou velkou pětku. Tenhle název se poprvé objevil po příchodu prvních Evropanů do střední a jižní části Afriky a zůstal dodnes.

Některá zvířata se chovala útočně. Ta nejobávanější zahrnuli cestovatelé do takzvané „velké pětky“. Jde tedy o ty tvory, kterých se první běloši v nejdivočejších oblastech Afriky nejvíce báli, ale, jak si ukážeme, ne ve všech případech o ty úplně nejnebezpečnější.

V Tanzanii se dá dobře relaxovat u vody. Vědí to turisté i lvi.

FOTO: Ganesh Raghunathan (Flickr.com, licence CC BY-SA 2.0)

Překvapivý člen velké pětky – buvol

Prostě jen velká kráva, řekli byste si, ale buvol africký (často označovaný také jako buvol kaferský) není žádný svatoušek. Spolu s hrochem patří na vrchol žebříčku nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Tito živočichové totiž pravidelně mívají na svědomí největší počet zmařených životů při střetech s domorodci.

Lvi a levharti za buvoly v tomto aspektu výrazně zaostávají. Jsou to takové neškodné kočičky. Tedy pokud na prohlídku nějakého z afrických národních parků jedete s některým ze zkušených průvodců. Procházka na vlastní pěst se rozhodně nedá označit za moudrý počin.

Ke svačině můžete mít kus gazely. Tedy pokud budete silnější než lev.

FOTO: Mara 1 (Flickr.com - licence CC BY-SA 2.0)

Nosorožec útočí jen v případě ohrožení

Nic příjemného prý není osobní schůzka s hrochem – ten patří k nejvíce podrážděným živočichům kontinentu. Do velké pětky se ale nedostal. To nosorožec ano, ačkoli k nejdivočejším zvířatům ho rozhodně počítat nemůžete. Útočí pouze tehdy, když se cítí výrazně ohrožen. Roh na nose však budí hrůzu.

Vydejte se s námi Za nejnebezpečnějšími zvířaty planety: Kde číhají mořské vosy a černá mamba? 

Majiteli tohoto pole rozhodně nezávidíme.

FOTO: Noel Feans (Flickr.com, licence CC BY 2.0)

Po buvolech, lvech, levhartech a nosorožcích nám ještě zbývají sloni. Po východní Africe se jich prohání asi deset tisíc. Jejich extrémně velké uši dovedou na rozdíl od lidských sluchových ústrojí zachytit i infrazvuky. Jinak se lidem v lecčem podobají. Například při příjemných pocitech potichu spokojeně mručí, při potížích a konfliktech hlasitě troubí.

Přečtěte si o Africe i další články

Dostaveníčko s velkou pětkou

Míst, kde se dají potkat všichni členové velké pětky, není na zeměkouli mnoho a jinde než v Africe je nenajdeme. To úplně nejvhodnější se jmenuje Serengeti. Rozprostírá se na území severní Tanzanie a zasahuje až na hranice s Keňou. Ročně se jím prožene například 1,5 miliónu pakoňů.

V keňské divočině můžete mít klidně i svatbu.

FOTO: Michael Gallacher (Flickr.com, licence CC BY 2.0)

Důvodem velkého výskytu všech možných živočišných druhů v této oblasti je výhodná poloha. Oblast Serengeti se nachází u „Tanzanského kratonu“. To je místo, kde je, zjednodušeně napsáno, krajina velmi bohatá na potravu, především tam roste kvalitativně úplně jiná tráva. Lze tam proto vidět pasoucí se gazely, buvoly, ale i jejich predátory v akci.

Prakticky totéž se dá říci o národním parku Maasai Mara. Jde totiž o prodloužení tanzanského Serengeti za keňskou hranici. I tady se dají pozorovat západy slunce nad nekonečnými travnatými pláněmi s tisícihlavými stády přežvýkavců.

Barevný večer na Maasai Mara

FOTO: Dan Lundberg - Flickr. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 via Wikimedia Commons

O trochu dál na severovýchod od Maasai Mara se nachází jezero Nakuru. Tam se dají pozorovat třeba velká hejna plameňáků. Ale pochopitelně je tu silná aktivita i velkých šelem. Podobné věci se dají říci i o dalších velkých rezervacích v okolí jako Amboseli, Tsavo West nebo třeba o Krugerově parku v Jižní Africe. Co více bychom ještě mohli napsat? To, jak nádherně tam pro příznivce nespoutané přírody je, už víte. Teď už jen zbývá se tam vydat.

Věděli jste, že právě teď probíhá cesta kolem světa za 25 dní? Přečtěte si o ní v článku Nebývalý luxus a exotika: Z Prahy odstartovala „miliónová“ cesta kolem světa

Inzertní sdělení: Vydejte se do Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Last minute zájezdy – Afrika

Vyberte si některý z pobytových nebo poznávacích zájezdů last minute:

Prohlédněte si naši nabídku a vydejte se na dovolenou třeba příští týden!

Po stopách velké pětky

Vydejte se s námi na poznávací zájezd, který vás provede nejkrásnějšími národními parky Afriky. Týden budete na stopě velké pětky, nocovat budete v luxusních kempech přímo v parcích. Navštívíte národní parky Maasai Mara, Amboseli nebo Tsawo. V nabídce ještě stále několik březnových a dubnových termínů.

Čtěte dále:

Přečtěte si o nejzajímavějších muzeích planety, o UFO lokalitách nebo o Nefritovém ostrově. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Kdo patří do „velké pětky“

O velké pětce se hodně mluví, ale jaká zvířata ji vlastně tvoří? Tady je odpověď:

 

Lev pustinný – kdysi se ve volné přírodě vyskytoval i v Evropě. Dnes už za ním musíme do Afriky nebo na několik míst v Indii.

 

Levhart skvrnitý – šelma s nádherně vzorkovanou kůží útočí na kořist někdy i skokem ze stromu. Velkou pochoutku pro ni představují prasata, gazely nebo šakali, dovede si ovšem poradit i s obrněnou želvou.

 

Slon africký je ten vyšší z obou sloních druhů, má také výraznější uši. Nejmohutnější zvíře Afriky měří až čtyři metry a na jiném kontinentu ho ve volné přírodě nenajdete.

 

Nosorožec dvourohý dokazuje, že vaše potíže s váhou nejsou zdaleka tak hrozné, jak si myslíte. On se živí pouze rostlinnou stravou, přesto váží tunu.

 

Buvol africký – velké skupiny býložravců dělají na pozorovatele mocný dojem. Jedno stádo se pohybuje na ploše tisíce kilometrů čtverečních. Tento druh bývá někdy označován také jako buvol kaferský.

 

Více o africké divočině se dozvíte například v článcích o cestování po Keni.

nahoru

Cestování:

Neposedná soška sv. Magdalény figuruje v pověsti o kostele téhož jména na Prachaticku

-

dnes 15:26 Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec...

V maličkém Lesothu se ukrývá jeden z nejbizarnějších lyžařských resortů na světě

-

dnes 13:04 Obrazem: Také jste při svém výběru zimního střediska...

Hotely mají tajné pokoje, o nichž vám neříkají

-

dnes 11:09 Nejsou v nabídkách rezervačních systémů, nemají...

Výjimečný výlet kolem meandru řeky: Na pár metrech najdete čtyři zříceniny

-

dnes 08:51 Obrazem: Krásný meandr řeky, malebná příroda a jako...

Romantické místo se zříceninou, dějiště sabatů čarodějnic, přímo nad dálnicí

-

včera 15:47 Zvědavost řidičů na dálnici D 11 při exitu na Lysou...

V centru Mexico City můžete nahlédnout na aztécký chrám ukrytý v podzemí

-

včera 14:39 Video: Úřady v hlavním mexickém městě Mexico City v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů