Zahraniční

Donbas hlásí téměř úplný klid zbraní, Kyjev se bojí ofenzivy proti Mariupolu

obrazek

Ukrajinští vojáci v Artěmivsku

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

20.2.2015 08:12 (aktualizováno: 20.2.2015 08:15) Boje na východní Ukrajině téměř ustaly, ohlásili vzbouřenci. Kyjev a mise OBSE ovšem zaznamenala palbu u Doněcku. Teprve následující dny ukážou, jestli to není klid před bouří. Kyjev poukazuje na soustředění povstaleckých sil u strategického přístavu Mariupol. Pokud by ho rebelové ovládli, zabrali by celé pobřeží Azovského moře až na Ruskem anektovaný Krym.

"Dobytí Mariupolu je záležitost doslova dvou týdnů," tlumočil server ruského deníku Gazeta slova velitelů vzbouřeneckých jednotek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko ve čtvrtek poukázal na to, že povstalci soustředí síly u Novoazovsku, který je zhruba 40 kilometrů od Mariupolu. K útoku na pozice vládních jednotek se vzbouřenci zatím neodhodlali. Zprávy ukrajinských médií o ostřelování Mariupolu z moře Lysenko nepotvrdil.

Podle zástupce šéfa samozvané Doněcké lidové republiky Eduarda Basurina však povstalci žádné útoky na jihu nevedou. „Naše jednotky u Doněcku a Mariupolu na provokace neodpovídají a žádné útočné akce nepodnikly,“ citoval z jeho prohlášení server Sputniknews.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Podle armádního mluvčího Lysenka ale musel být kvůli palbě uzavřen provoz v mariupolském přístavu, stejně jako v tamním závodu na zpracování uhlí a železárně. Basurin naopak tvrdí, že v několika vesnicích v oblasti střílely ukrajinské síly.

Ukrajinští provládní dobrovolníci ovšem tvrdí, že ačkoliv jsou pod palbou z povstaleckých minometů a tanků, nehrozí bezprostředně obklíčení, natož pád největšího azovského přístavu.

Na Donbas mezitím v pátek dorazil další konvoj z Ruska, údajně především s pomocí pro Debalcevo. Hranice přejel bez kontroly, jelikož její část kontrolují povstalci.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Za vraždu 15leté dívky soudí Němci Afghánce jako mladistvého, jeho věk se nepodařilo určit

-

dnes 12:25 V západoněmeckém městě Landau začal v pondělí soud s...

Švagr španělského krále nastoupil výkon trestu do ženské věznice

-

dnes 11:33 Švagr španělského krále Iňaki Urdangarin nastoupil v...

Počet žádostí o azyl v EU loni značně klesl, stále ale přesahuje 700 tisíc

-

dnes 10:53 V roce 2017 bylo v EU podáno 728 470 žádostí o...

Pokud se nebudou vracet migranti od hranic, chtějí Němci konec velké koalice

-

dnes 10:42 Spor o migraci dělí sesterské strany CDU a CSU. Většina...

Trumpová o odebírání dětí imigrantům: Země má ctít zákony, ale vládnout srdcem

-

dnes 09:18 Manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania...

Klid před novou bouří? V Katalánsku zavládla křehká stabilita

-

dnes 08:18 Situace na španělsko-katalánské frontě se poněkud...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů