Věda a školy

6000 let leželi v hrobě v objetí. Je to vzácný nález, tvrdí archeologové

Objímající se pár ležel v hrobě až 6000 let.

ZDROJ: Reuters

16.2.2015 11:00 Na vzácný nález natrefili archeologové při vykopávkách v Řecku. Odkryli tam hrob z mladší doby kamenné, ve kterém byl uložen milenecký pár. Přestože zemřeli před 5800 až 6000 lety, stále se pevně objímali.

Hrob byl odkryt v jižním Řecku, zhruba 300 kilometrů jižně od Athén na poloostrově Peloponés. Tam se nachází významné archeologické naleziště, uvedl britský deník The Daily Telegraph. Kostry byly nalezeny v blízkosti jeskyně Alepotripa.

Ostatky byly ze země vyzvednuty už v roce 2013, zpráva o jejich nálezu však byla vydána až na konci minulého týdne. Vědci totiž nejdříve určovali podle testů DNA pohlaví každé z koster. Nyní už mohou s jistotou říci, že jde o muže a ženu.

Objímající se pár ležel v hrobě až 6000 let.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

„Jde o jeden z nejstarších nálezů svého druhu,“ uvedla Anastasia Papathasiová, která při vykopávkách vedla tým archeologů.

Podle ní zatím není jasné, zda milenci v objetí přímo zemřeli, nebo zda byli do této podoby dáni až posmrtně. To by měly ale v nadcházejících měsících prokázat další testy. V každém případě se podle archeologů jedná o vzácný nález i s ohledem na to, že dvojité pohřby byly v neolitu velmi neobvyklé.

Artefakty z období konce mykénské civilizace

Kromě dvou milenců byly v blízkosti jeskyně Alepotripa při vykopávkách nalezeny kosterní ostatky také desítek dalších lidí. To vede archeology k domněnce, že jeskyně byla před tisíci lety používána jako místo pro mrtvé – obdoba hřbitova.

Nalezeny tam byly také artefakty z období konce mykénské civilizace, jako jsou například nejrůznější korálky, keramika nebo meče.

zgl, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Na pólech Měsíce je led, potvrdila NASA

-

dnes 16:37 Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost...

Zrození života na Zemi? Vědci ho posouvají stále více do minulosti

-

dnes 16:26 Máme další průlom v chápání formování života na naší...

Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplynulo půlstoletí. Sověti nás chtěli „zachránit“

-

dnes 10:58 V úterý 21. srpna si připomínáme výročí 50 let od...

Letní škola o nanomateriálech vítá talentované studenty

-

včera 15:47 Několik desítek talentovaných mladých lidí se zájmem o...

Olomoučtí vědci pomohli rozluštit celý dědičný kód pšenice seté

-

včera 13:10 Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli odborníci z...

Na Slovensku vyvinuli ponožky odpuzující klíšťata

-

19.8. 10:40 Slovenští vědci vyvinuli protiklíšťové vlákno, z něhož...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů