Domácí

O doplacení peněz se už hlásí i žalobci, zatím všichni z Moravy

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

6.2.2015 10:31 O zpětné dorovnání svých platů se kromě 1300 soudců začali hlásit už i státní zástupci. Zatím se však neobracejí přímo na soudy, nýbrž na svého zaměstnavatele s tzv. předžalobní výzvou. Dosud tak učinily dvě desítky moravských státních zástupců.

Zaměstnavatel však peníze ze státního rozpočtu v dohledné době nedostane, neboť vláda bude o situaci ještě jednat a chce se zpětnému vyplácení platů v justici vyhnout. V takovém případě by už začaly padat přímo žaloby.

V Česku působí 1250 státních zástupců na okresech, krajích, vrchních státních zastupitelstvích a Nejvyšším státním zastupitelství. Na rozdíl od soudců jsou v tuto chvíli v požadavku na zpětné vyplacení platů zdrženlivější.

Svědčí o tom i takřka doslovně totožná čtvrteční vyjádření prezidenta Unie státních zástupců Zdeňka Matuly a také šéfů obou vrchních státních zastupitelství, Ivo Ištvana z Olomouce a Lenky Bradáčové z Prahy.

Premiér Bohuslav Sobotka

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Vyčkáváme na rozhodnutí vlády, do té doby nemá smysl to řešit,“ podotkl včera Matula. Členové kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mají o nedávném verdiktu Nejvyššího soudu týkajícím se nároku na zpětné vyplacení chybně vypočtených platů jednat v pondělí.

Ale už v pátek se kvůli tomu někteří z nich v čele s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) setkají se zástupci justice, mezi kterými nebude chybět šéf žalobců Pavel Zeman.

Všichni jsou z Moravy

„V rámci Unie státních zástupců jsem apeloval na její členy, aby posečkali až do toho rozhodnutí vlády, protože si myslíme, že by měla mít čas s tím problémem nějak naložit,“ uvedl Matula, který podle svých slov věří, že Sobotkův kabinet bude respektovat právní názor Nejvyššího soudu.

Právě Matula ve čtvrtek upřesnil, že podle jeho informací se s předžalobní výzvou obrátilo na své nadřízené celkem 15 státních zástupců, všichni prý z Moravy. Tam vládne mezi žalobci šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

FOTO: Petr Horník, Právo

„Ano, nějaké předžalobní výzvy se objevily, ale nehodlám to teď komentovat. Není jich víc než dvě desítky. Jako zaměstnavatel jsem v této fázi zdrženlivý, je to v jednání a tyto věci považuji za předčasné. Je třeba vyčkat na výsledky analýz a závěry vlády a v tomto směru jsem reagoval i na ty (předžalobní) výzvy, co mi přišly,“ řekl ve čtvrtek Právu Ištvan.

Platy státních zástupců se liší podle zařazení, funkcí i délky praxe o desítky tisíc korun. Průměrný plat státního zástupce činil podle ministerstva spravedlnosti k 1. lednu 94 704 korun.

Pokud by nakonec vláda respektovala judikát Nejvyššího soudu a vyplatila i žalobcům zpětně chybějící částky z platu, podle odhadů by se celkové náklady na státní zástupce vyšplhaly na zhruba 400 miliónů korun.

Radim Vaculík, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman nechtěl na své tiskovce v Berlíně zpravodaje ČRo

-

dnes 18:36 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chtěl zakázat...

V Praze jsou pozemky k bydlení pro 154 000 lidí

-

dnes 16:24 Bydlení až pro 154 tisíc lidí a prostor pro vytvoření...

Ťok podepsal smlouvu na provoz mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll

-

dnes 16:20 aktualizováno Ministerstvo dopravy oznámilo, že...

Pět ministrů a 17 poslanců. Účast na interpelacích byla opět žalostná

-

dnes 16:09 Během čtvrtečních interpelací, kdy se poslanci mohou...

V bývalé škodovce pomocí obřích nůžek stříhají 60 metrů vysoký komín

-

dnes 11:36 Video: Šedesát metrů vysoký bývalý teplárenský komín v...

Senátoři vyzvali Babiše, aby ČR přijala syrské sirotky

-

dnes 10:13 aktualizováno Debata o přijetí syrských dětí neutichá....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů