Zahraniční

Ani Srbsko, ani Chorvatsko genocidu nespáchaly, rozhodl soud OSN

obrazek

Hřbitov ve Vukovaru

ČTK/AP

3.2.2015 11:41 (aktualizováno: 3.2.2015 12:29) Srbsko a Chorvatsko během války v bývalé Jugoslávii v 90. letech nespáchaly genocidu. V úterý o tom rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ).

Žaloby na sebe podaly navzájem oba státy. Chorvatská vláda tvrdila, že se srbské síly v roce 1991 dopustily genocidy ve městě Vukovar a na dalších místech. Srbsko kontrovalo žalobou kvůli vyhnání více než 200 tisíc Srbů z Chorvatska.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Chorvatsko podalo žalobu v roce 1999. Žádalo odškodnění jednotlivců, ale také kompenzace za poškozenou ekonomiku a životní prostředí. Srbsko podalo protižalobu v roce 2010, v níž poukazovalo zejména na bombardování Srby obývané Krajiny.

Předsedající slovenský soudce Peter Tomka odmítl žaloby v plném rozsahu. Žádná ze stran podle něj neposkytla přesvědčivé důkazy o genocidě.

Obě země považují verdikt haagského soudu za formální čáru za minulostí. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ho označil „za možná jednu z nejdůležitějších událostí dvoustranných vztahů s Chorvatskem“.

„Zřejmě bude znamenat konec procesu, který trval 15 až 20 let, a ukončí boj obou stran o to, kdo dokáže, že ten druhý je větší zločinec,“ avizoval šéf srbské diplomacie už v neděli.

Podobně hovořil i chorvatský ministr spravedlnosti Orsat Miljenić, když řekl, že cílem Chorvatska bylo, aby záležitost posoudil mezinárodní soud. „Očekávání byla naplněna tím, že ICJ případ prodiskutoval,“ uvedl.

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z Vukovaru v roce 1991

Stanice BBC upozornila, že vztahy mezi oběma zeměmi se v posledních letech zlepšily, i když Srby před třemi lety pobouřilo osvobození armádního velitele Anteho Gotoviny u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Ve válce mezi lety 1991 a 1995 zemřelo na 20 tisíc lidí.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Českého řidiče, který s kamiónem spadl z mostu v Janově, propustili z nemocnice

-

dnes 10:42 aktualizováno Zraněný řidič kamiónu pražské dopravní...

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů