Komentáře

KOMENTÁŘ: Jak se u nás bude zakazovat kouření - Jiří Pehe

obrazek

Jiří Pehe

FOTO: Milan Malíček, Právo

30.1.2015 09:05 Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhl úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích či v nemocnicích a jejich venkovních areálech. Týkalo by se to i elektronických cigaret.

To je rozumné opatření, které platí už v řadě evropských států. U nás si můžeme být jisti zejména tím, že debatu o ministerském návrhu budou provázet ty nejabsurdnější argumenty. K důvodům takové argumentace přitom nepatří jen libertinské blouznění některých politiků na pravici, ale zejména skutečnost, že nemálo politiků bude zase jednou argumentovat pod taktovkou tabákových společností a jejich lobbistů.

Všemožné argumenty pro a proti zákazu kouření v rozsahu, který navrhuje ministr  Němeček, bychom si přitom mohli klidně odpustit, protože tyto debaty při schvalování podobných zákonů proběhly už v řadě evropských zemí. V nich také existují spolehlivá data, která ukazují, že zákaz nejenže nesnížil zisky majitelů restaurací, ba naopak je v mnoha případech zvýšil, protože do restaurací začali více chodit nekuřáci a rodiny s dětmi.

Existují také data, která ukazují, že v zemích, kde se podařilo omezit kouření, poklesl výskyt některých nemocí, které jsou s  kouřením spojeny. Lépe jsou na tom zásluhou zákazu kouření na veřejných místech a v restauračních zařízeních zejména lidé, kteří sice nekouří, ale byli vystavováni tabákovému kouři.

V českém kontextu jsou pikantní zejména argumenty o svobodě. Naši bojovníci za svobodu uznávají totiž vesměs jen svobodu kuřáků kouřit, kde chtějí, a také údajnou svobodu majitelů restauračních zařízení rozhodovat o tom, zda se v „jejich“ zařízení bude kouřit.

O svobodě nekuřáků nebýt vystavován potenciálně smrtícím účinkům tabákového kouře se u nás téměř nediskutuje. A když už ano, pak tak, že přece mají svobodu do restaurací, kde se kouří, nechodit.

Jenže restaurace, ač soukromě vlastněný podnik, není v pravém slova smyslu soukromé zařízení, kde si majitel může dělat, co chce. Už teď existuje řada hygienických nařízení o tom, jak připravovat a skladovat jídlo, či o tom, komu se smí a nesmí nalévat alkohol. Rozhodování o kouření, které je o poznání nebezpečnější než konzumace několik dní staré omáčky přechovávané v mrazicím boxu, je zatím u nás ponecháno víceméně na majitelích restaurací.

Zákaz kouření v restauracích i jiných veřejných zařízeních je při existenci všech dat o hrozivých dopadech kouření opatření natolik rozumné a logické, že se přímo nabízí, aby různé organizace sledující korupci mapovaly, jak bude který poslanec při projednávání zákona argumentovat. Může být zejména zajímavé podívat se na náhlé změny v majetkových poměrech těch, kteří budou argumentovat proti zákazu nebo navržený zákon různými způsoby rozmělňovat. Když totiž někdo jedná evidentně proti rozumu, dost často jsou za tím peníze.

Jiří Pehe

Politický analytik a spisovatel. Zaměřuje se především na dění ve střední a východní Evropě.

Dva roky působil jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

V současnosti je ředitelem New York University v Praze a vede Pražský institut pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské university (PIDEC).

Více o autorovi

Komentáře autora

Jiří Pehe

nahoru

Komentáře:

KOMENTÁŘ: Průvodci, bezdomovci a zdravý selský rozum – Patrik Nacher

-

včera 12:29 Děsí mě, jak desítky deštníkářů čekají na skupinky...

KOMENTÁŘ: Rok 1968 přináší pořád poučení – Alex Švamberk

-

včera 09:00 Před půlstoletím vtrhla vojska Varšavské smlouvy do...

KOMENTÁŘ: Reforma českého sportu - Václav Klaus ml.

-

20.8. 08:55 Vládou prošla s neutrálním stanoviskem novela o českém...

KOMENTÁŘ: Prezident nepronese projev kvůli vlastní odvaze – Jiří Pehe

-

17.8. 10:01 Prezident Miloš Zeman se nechystá pronést projev k...

KOMENTÁŘ: Vulgarizace, démonizace a výhrůžky – Alexander Tomský

-

17.8. 09:00 Jazyk politiků i komentátorů trvale hrubne, upadá,...

Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

-

16.8. 13:52Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů