Kultura

Zemřela filmová hvězda století Fátin Hamámaová

obrazek

Fátin Hamámaová na fotografii z roku 2001

Profimedia.cz

17.1.2015 21:27 (aktualizováno: 17.1.2015 21:52) Legenda arabské kinematografie Fátin Hamámaová v sobotu zemřela v Káhiře. Herečka, která jako jedna z mála v arabském světě svolila už v 50. letech minulého století k polibku na filmovém plátně, proslula nejen svými výkony před kamerou, ale i téměř dvacetiletým manželským svazkem s dalším slavným egyptským hercem Omarem Sharifem. Její úmrtí v sobotu novinářům oznámil jejich jediný syn Tarík. Hamámaové bylo třiaosmdesát let.

Filmovou kariéru začala v sedmi letech a později se objevila ve více než stovce filmů. Když se v roce 1954 poprvé ocitla před kamerou s tehdy začínajícím Sharifem, zpronevěřila se své zásadě a svolila k polibku na filmovém plátně.

Zakrátko Sharif přestoupil na islám a konala se svatba. Sňatek přinesl Hamámaové spoustu dalších rolí, poslední společný film natočili v roce 1960, pak začala Sharifova závratná kariéra ve světovém filmu.

Před kamerou v roce 1954 s tehdy začínajícím Sharifem.

FOTO: Profimedia.cz

Hamámaovou kritika oceňovala nejen jako umělkyni, která pozdvihla úroveň egyptské a arabské kinematografie. Zasloužila se i o lepší sociální postavení žen v egyptské společnosti, angažovala se politicky.

V roce 2000 ji sdružení egyptských filmových kritiků zvolilo za "hvězdu století". Na festivalu v Cannes získala za svou kariéru několik nominací, v roce 1963 dostala roli i v hollywoodském kriminálním filmu Káhira. Poslední film natočila v roce 1993, v egyptských televizních seriálech se objevovala ještě v roce 2007.

Fátin Hamámaová na archivním snímku ze 70. let

FOTO: Profimedia.cz

ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

dnes 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

dnes 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

dnes 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů