Zahraniční

Vesmírná loď Dragon odstartovala, experiment s částí rakety se však nezdařil

BEZ KOMENTÁŘE: Start nákladní lodi Dragon

ZDROJ: Reuters

10.1.2015 11:01 (aktualizováno: 10.1.2015 13:28) Vesmírná nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX v sobotu odstartovala z floridského Mysu Canaveral se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), k níž by se měla připojit v pondělí. Start doprovázel jedinečný experiment, při němž se první stupeň nosné rakety oddělil a měl přistát zpět na Zemi, aby se dal v budoucnu znovu využít. To se však nezdařilo.

Společnost SpaceX již dříve uvedla, že při startu Dragonu zamýšlí vyzkoušet přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na neukotvené námořní plošině o rozměrech 170 krát 91 metrů, plující v Atlantiku 322 kilometrů severovýchodně od Mysu Canaveral.

Sobotní pokus se ale nepovedl, raketa spadla do vody.

„Bylo to těsné, ale tentokrát to ještě není na doutník. Věstí to ale dobrou budoucnost,” napsal Musk na Twitteru.

Snížilo by to náklady

Opakované využití nákladných částí nosných raket i kosmických lodí je jedním z klíčových problémů finanční náročnosti kosmického výzkumu. Většina raket v ceně mnoha miliónů dolarů je jednorázových, končí buď pádem k Zemi, nebo jako vesmírný šrot na oběžné dráze. „Je to jako vyhodit do šrotu obří Boeing 747 po prvním komerčním letu,“ přirovnal dosavadní situaci Musk.

Společnost kalkuluje, že opakovaným používáním nejnákladnějších součástí nosných raket sníží náklady na starty do vesmíru až na setinu současné ceny.

SpaceX je nyní jednou ze dvou amerických soukromých společností, které úřadu NASA pomáhají se zásobováním ISS. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří společnosti Orbital Sciences, skončil na konci loňského října explozí nosné rakety Antares krátce po startu ze státu Virginie.

Bezpilotní loď Dragon měla šestičlenné posádce orbitálního komplexu více než 2200 kilogramů zásob přivézt už před Vánocemi, ale v polovině prosince byl start dvakrát odložen kvůli nutnosti otestovat raketové motory. Tento týden v úterý bylo odpočítávání zastaveno necelé dvě minuty před plánovaným startem, podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli problémům s pohonem nosné rakety.

Na palubě ISS jsou nyní dvě ženy - Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Ruska Jelena Serovová. S nimi tam pobývají Američané Terry Virts a Barry Wilmore a Rusové Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov.

Firmu přenechal svému bratranci

Ambiciózní Jihoafričan Musk (43) vydělal jmění jako jeden ze zakladatelů internetového platebního systému PayPal. Vedle firmy SpaceX, která už vyslala na oběžnou dráhu několik komerčních lodí a vynesla řadu družic, šéfuje avantgardní automobilce Tesla Motors.

Založil, ale pak přenechal svému bratranci firmu SolarCity montující solární panely. To vše mu ročně vynáší osm miliard dolarů, odhadl časopis Forbes.

Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Zahraniční:

Zahřívali se pájecí lampou a vypálili autobus, uhořelo 52 cestujících

-

včera 20:18 Pájecí benzínová lampa má na svědomí čtvrteční požár...

Nová obranná strategie USA se soustředí na Rusko a Čínu

-

včera 19:37 Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není...

O Češku zadrženou v Pákistánu se hraje vysoká hra. Bude ji vyšetřovat zvláštní tým

-

včera 15:09 V Pákistánu byl vytvořen Společný vyšetřovací tým...

Rakousko zřídí zvláštní policejní jednotku na ochranu hranic

-

včera 13:50 Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ve čtvrtek...

Německého džihádistického rappera, který měl ženu původem z ČSSR, zabili v Sýrii

-

včera 13:18 Nejznámější německý džihádista Denis Cuspert byl zabit...

Rusko čelí útokům ve školách, v Ulan-Ude napadl mladík spolužáky sekyrou

-

včera 12:46 Video: Ve škole u Ulan-Ude nedaleko ruské hranice s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby