Zahraniční

Soud OSN označil izraelský plot za nezákonný

9.7.2004 13:40 Bezpečnostní plot mezi Izraelem a palestinským územím na západním břehu Jordánu je ilegální. Rozhodnutí vydal v pátek Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) v Haagu. Zároveň vyzval židovský stát, aby již postavené části zboural. Izrael už oznámil, že nebude stanovisko respektovat.

"...výstavba plotu a (zavedení) s tím souvisejícího režimu je v rozporu s mezinárodním právem," konstatuje se v dokumentu ICJ.

Pro Izrael nezávazné stanovisko mezinárodního soudu bylo přijato takřka jednomyslně. Z patnácti členů ICJ čtrnáct se stanoviskem údajně souhlasilo, zatímco jeden hlasoval proti.

Podle doporučení, které soud spolu se stanoviskem rovněž přijal, by měl Izrael již postavené části plotu zbourat a nahradit škody vzniklé některým subjektům při budování.

Izrael rozsudek odmítá

"Podřídíme se jen rozhodnutím našeho nejvyššího soudu, a ne tomu v Haagu," rozhodně odmítl možný ústupek v kauze plot izraelský ministr spravedlnosti Joseph (Tommy) Lapid.

Zdůvodnil to tím, že soudci byli převážně ze zemí Evropské unie - tj. států, které "židovský stát příliš nepodporují".

Naopak Palestinci rozhodnutí přivítali. "Je to vítězství mezinárodního práva a políček do tváře izraelské vládě," reagoval v Rámalláhu poradce palestinského vůdce Arafata Nabíl Abú Rudajna.

ICJ se věcí zabýval z popudu Valného shromáždění OSN (VS), neexistují však právní páky k realizaci jeho názoru.

Uspějí Palestinci?

Dosud bylo postaveno asi 200 kilometrů bariéry, vesměs v hustě obydlených lokalitách. Člen palestinské delegace v Haagu Michael Tarazi dnes v telefonickém rozhovoru pro Právo odmítl, že kvůli izraelskému postoji nepřinese verdikt žádnou praktickou změnu.

"Je to rozhodnutí OSN, tedy světového společenství, co více k tomu tedy ještě může řečeno?" prohlásil. "Nakolik se verdikt naplní, nezáleží jen na Izraeli, ale i na dalších státech."

Jeho slova korespondují s názorem izraelských analytiků, podle nichž se nyní bude palestinská vláda snažit kauzu protlačit do RB, jejíž verdikty jsou závazné pro všechny členy OSN.

Izrael však v obdobných případech v Radě spoléhá na veto Spojených států.

Břetislav Tureček, Novinky, ČTK, DPA, Právo

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů