Zahraniční

U Řecka hoří trajekt se 466 lidmi na palubě

obrazek

Loď Norman Atlantic na snímku z letošního září

FOTO: Paolo Gangemi, Reuters

28.12.2014 08:48 (aktualizováno: 28.12.2014 12:36) V trajektu se 466 lidmi na palubě, plujícím pod italskou vlajkou z Řecka do Itálie, vypukl v neděli ráno požár. Kapitán nařídil evakuaci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na řeckou pobřežní stráž. Zatím není jasné, zda je někdo zraněn, podle jednoho z cestujících je ale situace dramatická.

Loď Norman Atlantic, mířící z řeckého Patrasu do italské Ancony, vyslala tísňový signál ve chvíli, kdy se nacházela 33 námořních mil od malého ostrova Othonoi, sdělil představitel pobřežní stráže. Oheň vypukl v 06:00 (05:00 SEČ) v garáži trajektu.

"Podle prvních informací kapitán nařídil evakuaci lodi," citoval Reuters mluvčího řecké pobřežní stráže Nikose Lagkadianose. Jeden z cestujících mobilním telefonem řecké televizní stanici řekl, že podmínky jsou v místě složité.

"Pokusili se spustit záchranné čluny, ale všichni se na ně nedostaneme. Není tu žádná koordinace," líčil jeden cestující. "Je tma, vnitřek lodi je v plamenech. Jsme na můstku, vidíme připlouvat nějakou loď... Otevřeli jsme bedny a dostali záchranné vesty, snažíme se zachránit se."

Záchranu komplikuje vítr a vlny

Záchranná operace probíhá za "obzvláště těžkých a komplikovaných podmínek", konstatovalo řecké ministerstvo pro námořní dopravu. V oblasti je prudký déšť s krupobitím a síla větrů dosahuje desátého stupně na dvanáctistupňové Beaufortově škále. Desátý stupeň mimo jiné znamená velmi vysoké vlny a tvoření vodní tříště, která snižuje viditelnost.

Na palubě je 411 pasažérů a 55 členů posádky. V útrobách trajektu se nachází 222 vozidel.

Na pomoc byla vyslána dvě záchranná plavidla a vrtulník. Poblíž se také nachází kontejnerová loď. Stráž upozornila, že v oblasti je silný vítr.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Severní a Jižní Korea spolu chtějí uspořádat letní olympiádu

-

dnes 07:09 Představitelé Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

dnes 04:49 V metropolích států Evropské unie jsou rodiče školáků...

Z opravovaného hotelu Ritz v Madridu se zřítilo lešení, jeden mrtvý a 11 zraněných

-

včera 23:02 Jeden mrtvý a 11 zraněných si v úterý vyžádal pád...

Německo vyplatilo obětem atentátu v Berlíně téměř 70 miliónů

-

včera 21:10 Německo zatím vyplatilo obětem teroristického útoku na...

Vybudování kosmických sil přijde USA na 13 miliard dolarů

-

včera 20:56 Vybudování amerických kosmických sil by mělo během...

USA zvažují vybudovat trvalou základnu v Polsku

-

včera 20:20 Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů