Domácí

Zeman ve vánočním poselství pochválil vládu, své kritiky z Albertova přirovnal k neandertálcům

Prezident Miloš Zeman při Vánočním projevu z Lán

ZDROJ: Česká televize ČT24

26.12.2014 13:05 (aktualizováno: 26.12.2014 13:57) Prezident Miloš Zeman při svém pátečním vánočním projevu ocenil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) za to, že lidem dává naději. Zároveň ale vládu nešetřil kvůli služebnímu zákonu, s nímž nesouhlasí. Na adresu svých hlučných kritiků z Albertova vzkázal, že nebude ustupovat řvoucímu davu, neboť řevem se podle něj dorozumívali neandertálci.

„Tato vláda dala lidem naději. A naděje je významný psychologický faktor ekonomického růstu... Roztočila se tedy kola ekonomiky, která předtím byla zabržděna nesmyslnou politikou předminulé vlády,” zhodnotil prezident působení Sobotkova kabinetu.

Podle jeho slov vláda pomohla rodinám s dětmi i penzistům. Také ocenil zvýšení minimální mzdy, které je podle něj větší motivací k práci.

Kritika služebního zákona

Zeman se ale také vrátil ke sporům kolem služebního zákona. Podle něj je to „jediný, ale zato podstatný rozpor mezi vládou” a ním. Připomněl, že se „vláda zavázala, že zcela odpolitizuje státní správu. Ve skutečnosti ale podle mého názoru tuto státní správu jen dále zpolitizovala tím, že vysoké úředníky státní správy nominují politici,“ dodal.

Zeman o služebním zákonu. Zdroj: ČT24

Proto prý podal podnět k Ústavnímu soudu, aby schválený služební zákon přezkoumal. [celá zpráva] Podle Zemana je norma protiústavní, protože diskriminuje nestraníky.

„Státní správu mají vykonávat profesionálové a ne političtí spřízněnci,” konstatoval prezident.

Suverénní země

Prezident také prohlásil, že chce být hlavou suverénní země, která hájí své národní zájmy podobně, jako to dělají ostatní státy.

Česká republika by podle něj měla být zemí, která „nepodléhá vnějším tlakům jako v době Varšavské smlouvy nebo Rady vzájemné hospodářské pomoci.”

Řev neandrtálců

Po svém se hlava státu vyjádřila také ke kritice, které čelí kvůli letošním vulgaritám a kontroverzním hodnocením událostí 17. listopadu.

„Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandertálci, ale to je poměrně dávno,” prohlásil Zeman na adresu tisíců lidí, kteří letos vyšli do ulic projevit nespokojenost s jeho působením v čele země.

„Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se za symbol boje za lidská práva vydávala pornografická skupinka s vulgárním názvem, protože je to urážka skutečných bojovníků za lidská práva,” stojí si za svým hodnocením ruských aktivistek ze skupiny Pussy Riot.

ČTĚTE TAKÉ
Text vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana

„Nikdy se nebudu podbízet přikrášlováním našich dějin podle principu co Čech to hrdina, i když vím, že by to bylo nanejvýš populární,” vyjádřil se k výhradám, které vyvolala jeho slova, že zásah pořádkových jednotek 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze nebyl žádným masakrem.

Předtočený projev prezidenta letos odvysílala televize Nova, která také přenos zajišťovala. Diváci České televize jej mohli vidět jen na ČT24, Zemanovo poselství posluchačům nabídl také Český rozhlas.

Loňský projev prezidenta vidělo na ČT1 788 000 diváků. Ve srovnání s projevy předchozích hlav státu o něj nebyl tak velký zájem. Před obrazovky České televize vánoční poselství v uplynulých letech přilákalo přes milión lidí. Miloš Zeman ale loni změnil tradici a rozhodl se vánoční projev pronášet 26. prosince. Jeho předchůdci se k lidem obraceli v novoročním poselství až 1. ledna.

Související témata

Miloš Zeman

Bohuslav Sobotka 

ČSSD

Novinky

nahoru

Domácí:

Naganský expres míří do muzea

-

dnes 02:30 Záchrana „Naganského expresu“ se po několika letech...

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Třeskuté mrazy jen tak nepoleví

-

včera 16:56 Česko zažívá nejchladnější období letošní zimy a...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby