Zahraniční

Další teroristické útoky mohou přijít, varuje australský premiér

obrazek

Australský premiér Tony Abbott

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

23.12.2014 13:03 Australský premiér Tony Abbott v úterý upozornil, že po útoku na kavárnu v Sydney z minulého týdne úřady zaznamenaly zvýšenou intenzitu komunikace mezi potenciálními teroristy. Zároveň varoval před přetrvávající vysokou pravděpodobností teroristických útoků v zemi.

Po útoku na kavárnu Lindt Cafe v Sydney jsme zaregistrovali „zvýšenou míru konverzace mezi lidmi, kteří by mohli být považováni za sympatizanty teroristů,“ řekl Abbott po setkání australské Národní bezpečnostní rady. Dodal, že ”přetrvává velká hrozba teroristických útoků”.

”Nevíme, kdy a jak by mohl přijít příští útok, ale víme, že tu jsou lidé se záměry a schopnostmi provést další útoky,“ prohlásil předseda vlády, který však nezvýšil v zemi stupeň teroristické hrozby z vysokého na extrémní a také lidi vyzval, aby trávili svátky tak, jak jsou zvyklí. „Bezpečnostní agentury budou pracovat 24 hodin denně, aby nám zajistily maximální bezpečí,” řekl.

Přesto by se podle premiéra Australané měli mít na pozoru.

Od září je v Austrálii vysoký stupeň hrozby teroristického útoku. Úřady se bojí, že by ho mohli spáchat bývalí bojovníci Islámského státu původem z Austrálie. Někteří z nich se už vrátili do vlasti.

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry ze zásahu v kavárně v Sydney

Zdroj: Reuters

Naopak nedávný útok na kavárnu Abbott odmítl označit za islamistický, přestože ozbrojenec Man Haron Monis mimo jiné během zadržování rukojmích žádal, aby mu do podniku donesli vlajku Islámského státu. Monise, který při zásahu v kavárně zemřel, premiér nazval duševně narušenou osobou. [celá zpráva]

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Most v Kolumbii se zřítil stovky metrů do údolí, devět lidí zemřelo

-

dnes 12:09 Video: Při pádu rozestavěného mostu v centrální části...

V Mitrovici byl zavražděn čelný politik kosovských Srbů Ivanović

-

dnes 11:05 aktualizováno Čelný politik srbské menšiny v Kosovu...

Do Německa proudí mnohem méně migrantů

-

dnes 10:14 aktualizováno Počet lidí, kteří v loňském roce žádali...

V troskách domu v belgických Antverpách našli dva mrtvé

-

dnes 09:30 Pondělní exploze v belgických Antverpách si vyžádala...

Školní autobus narazil v německém Eberbachu do zdi obchodu, 48 zraněných

-

dnes 08:51 aktualizováno Ve městě Eberbach ve spolkové zemi...

Předání premiérského postu v Bavorsku se odkládá

-

dnes 08:47 Vleklá jednání kolem vzniku nové vlády v Německu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby