Domácí

Jourová chce přesvědčit ministry za ANO k přijetí kvót pro ženy

obrazek

Eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová

FOTO: Petr Horník, Právo

15.12.2014 12:15 Eurokomisařka Věra Jourová navštívila v pondělí dopoledne v Praze jednání vlády, která nedávno potvrdila své záporné stanovisko k evropské směrnici, jež má zavést genderové kvóty pro obsazování dozorčích rad velkých firem. Proti přitom před týdnem hlasovali hlavně její bývalí vládní kolegové z ANO. Jourová se je bude snažit v následujících dvou měsících přesvědčit, aby změnili názor.

Evropská směrnice pro umístění žen v dozorčích radách firem, které obchodují na burze, je jednou z priorit Jourové coby komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

„Má za cíl tlačit na firmy, aby průběžně řešily takzvanou diverzitu v dozorčích radách, to znamená, aby v dozorčích radách byl rozumný poměr obou pohlaví,“ přiblížila komisařka a dodala, že směrnice není zaměřená pouze na dosazení žen do dozorčích rad, ale na vyvážené zastoupení obou pohlaví.

Budu přesvědčovat členy vlády z hnutí ANOVěra Jourová

Jenže proti takové směrnici stojí ministři za hnutí ANO, kterého je Jourová členkou. Když vláda minulé pondělí jednala o přehodnocení stanoviska k této otázce, byli pro jen ministři za ČSSD. [celá zpráva]

„Budu přesvědčovat členy vlády z hnutí ANO,“ přiznala Jourová na pondělní tiskové konferenci. „Ráda bych se v této věci posunula,“ uvedla.

Zatímco toto pondělí pouze formálně požádala českou vládu o podporu v této záležitosti, v následujících dvou měsících se bude snažit jednotlivé nesouhlasící ministry přesvědčit.

Přesvědčovat ale bude muset také jiné země, které se vyslovily nesouhlasně. „Především budu ještě jednat s Německem a Nizozemskem,“ naznačila.

Evropský prokurátor

Přijetí směrnice přitom považuje za důležité. Studie podle ní dokazují, že firmy s rovnějším zastoupením pohlaví v dozorčích radách jsou schopny lépe předvídat krizové situace a čelit jim. Upozornila také, že za italského předsednictví doznala směrnice značných změn, které dávají členským státům výrazný prostor pro vlastní nastavení parametrů a sankcí za jejich nedodržení.

Ministři za ANO ji ale svým postojem nepřekvapili, věděla, že jsou dlouhodobě proti kvótám. V pondělí prý nebyla příležitost k argumentům, které si šetří až na první dva měsíce příštího roku.

Jourová jmenovala také další své priority. Jednou z nich bude prosazení zavedení tzv. evropského prokurátora pro potírání trestných činů poškozujících finanční zájmy EU, jako jsou podvody s dotacemi a podobně.

Podle ní je to potřebná instituce a je potřeba zejména rozptýlit obavy, že taková osoba zasáhne do samotných trestních procesů členských zemí, neboť v každé z nich jsou tyto procesy rozličné. „Mám ambici nad ně nastavit centrální úroveň,“ uvedla.

Další její prioritou v Evropské komisi je sladění soukromého a pracovního života matek a otců po dobu trvání péče o děti. Chce zavést konkrétní opatření ve smyslu lepšího přístupu rodičů na trh práce.

Václav Lang, Novinky

nahoru

Domácí:

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů