Zahraniční

Příměří na Ukrajině prodlouženo, vojáci se mají stáhnout od fronty

obrazek

Obyvatel Doněcku míjí kráter po výbuchu minometného granátu.

FOTO: Balint Szlanko, ČTK/AP

10.12.2014 11:55 (aktualizováno: 10.12.2014 14:02) Příměří, které platilo na východě Ukrajiny v úterý, bylo ve středu prodlouženo, uvedl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize také dospěla k dohodě o odpoutání vojsk a o výměně zajatců, sdělil ve středu ruské agentuře TASS stálý představitel Ruska při OBSE Andrej Kelin.

Prodloužení příměří podle Lysenka pomohlo i relativně úspěšné dodržování klidu zbraní v úterý. „Protože tento režim byl podpořen a my vidíme, že se mnohonásobně zmenšil počet ostřelování, která mají spíše provokační charakter, pokračujeme v dodržování režimu klidu a doufáme, že počet útoků prudce klesne, až se dostane na nulu,” citovala Lysenka Ukrajinská pravda.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Už ve středu ráno uvedl, že počet útoků se snížil. V úterý v oblasti nepadl jediný ukrajinský voják. [celá zpráva]

Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých lidových republik a představitelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která v jednání působí jako prostředník.

Datum schůzky v Minsku, kde mají být dosažené dohody stvrzeny, měli členové skupiny dojednat během odpolední videokonference. Ta však byla na žádost OBSE odložena na neurčito. Kyjev ale doufá, že se schůzka i tak uskuteční ve čtvrtek nebo v pátek.

Proti schůzce se postavil bývalý prezident Leonid Kučma. Vadí mu, že separatisté nejsou schopni zajistit příměří, protože nemají pod kontrolou všechny skupiny bojující na Donbasu, zejména kozáky. Za situace, kdy druhá strana nemůže zabezpečit příměří, nepovažuju schůzku za vhodnou. Ať ukáží, že chtějí mír a ne válku.“

Na Ukrajině jedná ruský generál

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov potvrdil, že napomoci vyřešení konfliktu na Donbasu má ruská vojenská mise vyslaná na východ Ukrajiny, kterou vede zástupce vrchního velitele ruských pozemních vojsk generál Alexandr Lencov.

Separatisté chtějí zrušení blokády

Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného stažení vojsk od frontové linie a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev. V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých poboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek i penzí.

Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

-

dnes 05:02 Severovýchod Venezuely postihlo v úterý kolem půl šesté...

Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort je vinen z daňových podvodů

-

včera 22:49 aktualizováno Americká porota v úterý uznala částečně...

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

včera 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Říkejte o tom mladým, aby se to už nestalo, apeloval Kiska v projevu k srpnu 1968

-

včera 19:58 Slovenský prezident Andrej Kiska vyzval při...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

včera 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

včera 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů