Ekonomika

Česká pošta chce většinu poboček převést během pár let na franšízy

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Petr Horník, Právo

20.11.2014 14:06 Česká pošta hodlá v příštím roce převést 200 poboček na franšízy. Během několika let by měly partnerské pošty v síti čítající více než 3200 míst převládnout. Řekl to generální ředitel pošty Martin Elkán.

V současnosti je tzv. partnerských pošt nebo výdejních míst 140.

"Podmínky pro zájemce o provozování franšíz jsme proti dosavadnímu stavu výrazně zatraktivnili. Věřím, že to potenciální partneři přijmou," uvedl Elkán. Nový model by měl odstartovat v průběhu příštího roku.

Česko je jednou z posledních zemí, kde se partnerský model nerozšířil. Například ve Velké Británii patří z 13 500 pošt Britské poště jen 300 a v Rakousku třetina. Německá pošta má 100 procent franšíz.

Český telekomunikační úřad stanovil, že pošta by měla pro zajištění obslužnosti Česka provozovat minimálně 2100 poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá, ale několikrát uvedl, že chce zachovat nynější síť 3200 pošt.

Zisk o sto miliónů slabší

Vedle partnerských poboček pošta zvažuje partnerství i v dalších oblastech, například v doručování léků. "Ta myšlenka je správná a my hledáme optimální cestu jak a také s kým službu nabízet," podotkl Elkán. Do konce roku by se také mělo rozhodnout o budoucnosti monitorování cen pohonných hmot poštovními doručovateli.

Hospodaření České pošty podle jejího ředitele letos skončí v zisku kolem 200 miliónů korun, což je o 100 miliónů méně než loni. Důvodem jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Ty se snižují asi o 700 miliónů korun ročně.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Tři a půl tisíce stání na 180 tisíc zájemců. Praha při rozvoji parkovišť zaspala, tvrdí studie

-

dnes 16:47 V hlavním městě je na parkovištích typu P+R aktuálně k...

Zaručený příjem pro všechny? Finsko projekt odpískalo

-

dnes 16:19 Finsko nechce nadále pokračovat v testování takzvaného...

Dolínek předloží plán zbourání Libeňského mostu

-

dnes 15:48 O osudu pražského Libeňského mostu by mohlo být jasno v...

Česko má čtvrté nejnižší zadlužení v Evropské unii

-

dnes 14:54 Nejmenší problém se zadlužením státu mělo z celé...

Český venkov skomírá: Ubývá půda a zanikají malé prodejny

-

dnes 13:52 Na českém venkově ubývá zemědělské půdy a zanikají malé...

Tržby Seznam.cz překonaly čtyři miliardy, je to nový rekord

-

dnes 12:18 Tuzemská internetová jednička Seznam.cz loni zvýšila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby