Koktejl

Záhadná exploze proměnila noční oblohu v oheň

BEZ KOMENTÁŘE: Explozi zachytila poblíž města Rež palubní kamera automobilu

ZDROJ: LiveLeak.com

20.11.2014 05:17 Otazníky vzbuzuje exploze, kterou v pátek zachytilo na video několik svědků poblíž ruského města Rež ve Sverdlovské oblasti. Původ jasné záře, jež se na obloze objevila pouze na několik sekund, zatím zůstává nejasný. Ve hře je však několik teorií.

K incidentu došlo v pátek ve večerních hodinách, videa svědků se ale na veřejnost dostala až v úterý. Na jednom ze záznamů zachyceném v Rusku rozšířenou kamerou umístěnou na palubní desce automobilu je vidět, jak výbuch změnil téměř úplnou tmu v den. Podle svědků nedoprovázel explozi žádný zvuk.

Okamžitě se rozjely spekulace o původu výbuchu od těch za vlasy přitažených o mimozemšťanech až po explozi meteoru v atmosféře. Právě k této teorii se přiklonil profesor fyziky Viktor Grochovskij, podle něhož se nejspíš jednalo o „působivý bolid“, tedy velmi jasný meteor.

BEZ KOMENTÁŘE: Záhadný výbuch z dalšího pohledu

„Bylo to nad mraky, proto to vypadalo tak neobvykle. Nebylo to nebezpečné, ale velmi zajímavé pro vědu,“ uvedl pro server E1.ru Grochovskij, který vyučuje na Uralské federální univerzitě a je členem Ruské akademie věd.

Ministerstvo pro mimořádné události podle některých ruských médií incident odmítlo komentovat, později ale ústy mluvčí místní pobočky Natalie Zyrjanovové prohlásilo, že se mohlo jednat o plánovanou likvidaci výbušnin. Armáda to však vyloučila.

„V ten den nebyla prováděna žádná cvičení a v oblasti nejsou umístěny žádné jednotky, takže s incidentem nemáme nic společného,“ citoval server listu The Moscow Times mluvčího Centrálního vojenského okruhu.

Grochovskij, podle něhož došlo k explozi 10 až 15 kilometrů nad povrchem, by prý k potvrzení své teorie potřeboval další videa. Jeho názor však zpochybnil ruský astronom Vadim Krušinskij. Záblesky způsobené bolidem jsou podle něj bílé a ne tak výrazně oranžové jako v případě pátečního incidentu. Na definitivní rozřešení záhadného výbuchu se tak zatím čeká.

BEZ KOMENTÁŘE: Meteorický roj, který se v únoru 2013 prohnal nad Uralem

V meteor mnozí věří i kvůli tomu, že se loni v únoru objevil nad zhruba 300 kilometrů vzdáleným Čeljabinskem bolid, jehož výbuch způsobil na zemi značné škody. Na zemi byly následně nalezeny meteority, z nichž nejtěžší vážil přes půl tuny. [celá zpráva]

vps, Novinky

nahoru

Koktejl:

Hrdinná fenka Frida zachránila 12 lidí, teď pomáhá v Mexiku

-

dnes 03:18 Video: Sedmiletá fena labradora Frida je oslavována...

V rumunské vesnici mají nevšední hřbitov, návštěvníky rozesměje i rozpláče

-

včera 20:54 Video: Ačkoliv se rumunská vesnice Săpânța nachází 600...

Akrobatičtí piloti vytvořili na nebi úžasnou podívanou

-

včera 15:16 Video: Dokonalou souhru předvedli minulý týden...

Italský orchestr s Andreou Bocellim dirigoval robot

-

včera 13:22 Video: Švýcarský humanoidní robot YuMi dirigoval v...

Vězni utekli na svobodu, vykradli obchod a vrátili se zpět

-

včera 10:24 Čtyři vězni z jednoho nápravného zařízení v americkém...

Hlemýžď totálně prohrál souboj s ploštěncem

-

včera 06:42 Video: Souboj na život a na smrt natočil v brazilské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby