Koktejl

Záhadná exploze proměnila noční oblohu v oheň

BEZ KOMENTÁŘE: Explozi zachytila poblíž města Rež palubní kamera automobilu

ZDROJ: LiveLeak.com

20.11.2014 05:17 Otazníky vzbuzuje exploze, kterou v pátek zachytilo na video několik svědků poblíž ruského města Rež ve Sverdlovské oblasti. Původ jasné záře, jež se na obloze objevila pouze na několik sekund, zatím zůstává nejasný. Ve hře je však několik teorií.

K incidentu došlo v pátek ve večerních hodinách, videa svědků se ale na veřejnost dostala až v úterý. Na jednom ze záznamů zachyceném v Rusku rozšířenou kamerou umístěnou na palubní desce automobilu je vidět, jak výbuch změnil téměř úplnou tmu v den. Podle svědků nedoprovázel explozi žádný zvuk.

Okamžitě se rozjely spekulace o původu výbuchu od těch za vlasy přitažených o mimozemšťanech až po explozi meteoru v atmosféře. Právě k této teorii se přiklonil profesor fyziky Viktor Grochovskij, podle něhož se nejspíš jednalo o „působivý bolid“, tedy velmi jasný meteor.

BEZ KOMENTÁŘE: Záhadný výbuch z dalšího pohledu

„Bylo to nad mraky, proto to vypadalo tak neobvykle. Nebylo to nebezpečné, ale velmi zajímavé pro vědu,“ uvedl pro server E1.ru Grochovskij, který vyučuje na Uralské federální univerzitě a je členem Ruské akademie věd.

Ministerstvo pro mimořádné události podle některých ruských médií incident odmítlo komentovat, později ale ústy mluvčí místní pobočky Natalie Zyrjanovové prohlásilo, že se mohlo jednat o plánovanou likvidaci výbušnin. Armáda to však vyloučila.

„V ten den nebyla prováděna žádná cvičení a v oblasti nejsou umístěny žádné jednotky, takže s incidentem nemáme nic společného,“ citoval server listu The Moscow Times mluvčího Centrálního vojenského okruhu.

Grochovskij, podle něhož došlo k explozi 10 až 15 kilometrů nad povrchem, by prý k potvrzení své teorie potřeboval další videa. Jeho názor však zpochybnil ruský astronom Vadim Krušinskij. Záblesky způsobené bolidem jsou podle něj bílé a ne tak výrazně oranžové jako v případě pátečního incidentu. Na definitivní rozřešení záhadného výbuchu se tak zatím čeká.

BEZ KOMENTÁŘE: Meteorický roj, který se v únoru 2013 prohnal nad Uralem

V meteor mnozí věří i kvůli tomu, že se loni v únoru objevil nad zhruba 300 kilometrů vzdáleným Čeljabinskem bolid, jehož výbuch způsobil na zemi značné škody. Na zemi byly následně nalezeny meteority, z nichž nejtěžší vážil přes půl tuny. [celá zpráva]

vps, Novinky

nahoru

Koktejl:

Mráz, že se i na Sibiři diví. Teploty tam spadly na minus 65 stupňů

-

včera 15:46 Video: Obyvatelé několika oblastí Sibiře se potýkají s...

V budoucnu mají japonské vlaky štěkat jako psi

-

včera 14:05 Vědci ze země vycházejícího slunce údajně přišli na...

Ochránila ho svým tělem, matka s dítětem v náručí skočila z osmého patra hořícího domu

-

včera 13:15 Při požáru v ruském Petrohradu uvázla v osmém patře...

Během operace mu v těle nechali třinácticentimetrový skalpel, měl ho tam čtyři roky

-

včera 08:29 Jednašedesátiletý válečný veterán Glenford Turner z...

Vzácní tučňáci brýloví dovádějí ve venkovní expozici ústecké zoo

-

16.1. 20:01 Video: Jediný druh tučňáka, který hnízdí na pobřeží...

Filmový Borat drží slovo, za české recesisty zaplatil pokutu

-

16.1. 15:44 Britský herec Sacha Baron Cohen se sešel s šesticí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby