Zahraniční

Pilot Bransonova raketoplánu přežil jen zázrakem. Při rozpadu stroje byl vymrštěn do vzduchu

obrazek

Vyšetřovatelé u trosek SpaceShipTwo v Mohavské poušti

FOTO: David Mcnew, Reuters

13.11.2014 09:25 Pilot soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona přežil říjnovou nehodu nad Kalifornií díky tomu, že byl při rozlomení stroje vržen do volného prostoru. Řekl to vyšetřovatelům z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Měl štěstí, protože sice byl vybaven padákem, ale jeho sedadlo nemělo katapultovací zařízení.

Peter Siebold vypovídal před NTSB v pátek a podle svých slov nevěděl, že druhý pilot Michael Alsbury, který nehodu nepřežil, uvolnil brzdicí systém pro přistávání, uvedla BBC.

Raketoplán se rozlomil pár sekund po zažehnutí raketových motorů a poté, co Alsbury uvolnil předčasně výklopné ocasní plochy, které slouží jako kormidla a brzdicí štíty.

Peter Siebold

FOTO: ČTK/AP

Siebold přežil jako zázrakem. Jak upozornil deník The Washington Post, považují zaměstnanci firmy Scaled Composites, která raketoplán postavila, jeho přežití za něco, co se podobá spíše filmovému scénáři.

Když se SpaceShipTwo rozpadla, byl totiž Siebold vržen do volného prostoru, ačkoliv sedadla pilotů nebyla vybavena katapultovacím zařízením. Raketoplán měl jen únikový průlez.

BEZ KOMENTÁŘE: Nehoda raketoplánu SpaceShipTwo

Podle BBC si Siebold v nějakou chvíli odepnul bezpečnostní pás. Jiné zdroje uvádějí, že byl vymrštěn ven se sedadlem.

Na nějakou dobu zřejmě ztratil kvůli nedostatku kyslíku vědomí. Vyšetřovatelé neuvedli, v jaké výšce se raketoplán rozpadl, ale při předchozích testech vzlétala loď do výšky zhruba 16 kilometrů nad zemí.

Siebold říká, že si vzpomíná až na to, jak spatřil doprovodný letoun. „Když letadlo zahlédl, ukázal pilotovi palec nahoru, rozepnul si pás a rozevřel se mu padák,“ citoval svědky The Washington Post.

Siebold přežil, ale zranil se na rameni. Alsburyho tělo nalezli záchranáři mezi troskami rozpadlého stroje v poušti.

Technická závada stále není vyloučena

První zprávy po nehodě uváděly jako příčinu havárie technickou závadu, později chybu druhého pilota. Palubní video prokázalo, že Alsbury skutečně uvolnil brzdicí plochy předčasně, jejich aktivaci ale už v druhém kroku nepotvrdil.

Štíty se mohly vyklopit vlivem aerodynamických sil.

Alsburyho v rozhovoru pro britský nedělník Mail on Sunday hájil Sieboldův otec, když řekl, že je brzy na předčasné závěry. „Zapnutí bezpečnostního stupně automaticky nespouští výklopné štíty. Skutečnost, že se vyklopily, aniž by pilot zadal příslušný příkaz, naznačuje mechanický problém,“ uvedl Klaus Siebold.

BEZ KOMENTÁŘE: Trosky raketoplánu SpaceShipTwo v mohavské poušti

Očekává se, že vyšetřování NTSB potrvá nejméně rok. Kromě jiného zjišťuje to, zda piloti dostali v kritickou chvíli správné instrukce z řídicího střediska.

Bransonova firma Virgin Galactic chce v testech pokračovat. Stále doufá, že se jí příští rok podaří dostat do vesmíru prvního výletníka.

Zhruba 700 čekatelů na dvouhodinový let ale po nehodě požádalo o navrácení zálohy 200 000 dolarů, kterou dříve složili.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ruska, která Putina v živém vstupu žádala o pomoc, podlehla rakovině

-

včera 22:03 V moskevské nemocnici v úterý podlehla rakovině...

Zuckerberg se na půdě Evropského parlamentu omluvil Evropanům za únik dat

-

včera 19:41 Ochrana soukromí pro nás bude vždy důležitější než...

Ukrajinský poslanec vyzval ke zničení mostu na Krym

-

včera 19:25 Poslanec ukrajinské vrchní rady Ihor Mosyjčuk vyzval v...

U soudu s českou pašeračkou heroinu vypovídali v Pákistánu svědci

-

včera 17:02 Výslechem svědků v Pákistánu pokračovalo soudní líčení...

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

včera 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder,...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

včera 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby