Stalo se

Oxidu uhličitého v atmosféře je nejvíce za 800 tisíc let

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

2.11.2014 11:24 Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře jsou teď nejvyšší za posledních 800 tisíc let, uvádí ve své zprávě zástupci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Boj proti prokazatelným změnám klimatu bude podle vědců vyžadovat razantní snížení emisí skleníkových plynů až na nulu. Závěry zprávy jsou alarmující, ale zároveň dávají naději, že lze oteplování planety zastavit.

"Máme ještě čas, ale je ho velmi málo," uvedl Rádžendra Pačaurí, šéf Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC)

Nově zveřejněný souhrnný 40stránkový dokument obsahuje závěry tří již dříve publikovaných dílčích zpráv. To, k čemu vědci dospěli, proto není žádným překvapením.

Dokument znovu a velmi naléhavě formuluje přesvědčení, že skleníkové plyny pocházející ze spalování fosilních paliv a odlesňování jsou hlavními příčinami oteplování, které vědci pozorují od poloviny minulého století. Pokud chce svět toto oteplování zmírnit či zastavit, musejí emise skleníkových plynů postupně klesat až na nulu.

Podle IPCC by do roku 2050 měla většina vyráběné elektřiny pocházet z nízkoemisních zdrojů a do konce století by se měla "téměř úplně" přestat používat fosilní paliva.

Představitelé panelu připouštějí, že vládám nemohou nic nařizovat. Je prý ale nad slunce jasné, že konec fosilních paliv je nutný, pokud nemá globální oteplování překročit dva stupně Celsia. To je přitom hodnota, kterou státy stanovily jako mezní, aby svět nepocítil nejhorší dopady změn klimatu.

Novinky, ČTK

nahoru

Stalo se:

Vyšetřovatelé FBI vyslechli předního právníka Bílého domu

-

včera 22:31 Přední právník Bílého domu Donald McGahn se dobrovolně...

Pošlete fotku kreditky. Poznat podvod na internetu je stále obtížnější

-

včera 20:25 Spotřebitelé se začínají ztrácet v poučkách, co je na...

Dálnici D1 uzavřely opravy vedení vysokého napětí

-

včera 19:46 aktualizováno Kvůli opravě vedení vysokého napětí...

Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude nutné

-

včera 18:02 Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude...

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

-

včera 17:15 aktualizováno Afghánský prezident Ašraf Ghaní v...

U Třeboně se srazil osobní vlak s autem. Zraněný řidič skončil v nemocnici

-

včera 16:55 aktualizováno Na železničním přejezdu u sídliště...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů