AutoMoto

Na zimní pneumatiky dosud přezulo 62 procent českých řidičů

31.10.2014 15:49 Na zimní pneumatiky dosud přezulo kolem 62 procent řidičů, což je o 14 procent méně než před rokem. V sobotu přitom začíná období, kdy jsou zimní gumy za zhoršených povětrnostních podmínek povinné.

„Pokles oproti předchozím letům způsobil pravděpodobně velmi teplý přelom září a října, který řidiče k přezutí zásadně nemotivoval a může být také důsledkem výkladu zákona, který použití zimních pneumatik upravuje s ohledem na aktuální klimatické podmínky," uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Dalších 28 procent řidičů přezuje až v průběhu listopadu nebo později, podle počasí. Kolem šesti procent řidičů používá trvale zimní pneumatiky, necelá tři procenta jezdí celoročně na letních nebo celoročních pneu a jedno procento v zimě nejezdí.

Podle průzkumu pojišťovny Generali čtvrtina řidičů přiznala, že neví, jaká je minimální přípustná hloubka vzorku na zimních pneumatikách. „Čeští řidiči mají svůj názor na čas, kdy gumy měnit. Jen 33 % z nich nechává měnit pneumatiky podle data uvedeného v zákoně. Více než polovina nechává přezout auto podle počasí, tedy i dříve než k 1. listopadu. Necelá desetina řidičů čeká na špatné počasí a jedno procento na první sníh," dodal mluvčí Generali Jiří Cívka.

Zimní gumy by měly mít vzorek alespoň čtyři milimetry. Rezerva mít zimní obutí nepotřebuje. Podle zákona musí být zimní pneu na vozidle v období od listopadu do března, pokud je na vozovce sníh nebo led nebo v úseku označeném značkou „Zimní výbava". Za ignorování zákonných úprav hrozí bloková pokuta do 2000 korun, ve správním řízení pak ve výši 1500 až 2500 korun.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Shelby Mustang GT500 přijede v roce 2019. Bude mít přes 700 koní, říká Ford

-

dnes 11:29 Video: Chybí vám konkurent Hellcatu s modrým oválem?...

Infiniti ukázalo futuristický sedan ve stylu Aston Martinu

-

dnes 10:39 Video: To, že automobilový design neumřel, ukazuje na...

Něco mezi SUV, osobákem a závoďákem. To je nový Lexus

-

dnes 10:01 Video: Těžko si představit divočejší design pro...

Volkswagen si chce v USA napravit reputaci novou Jettou

-

včera 17:45 Obrazem: Volkswagen Jetta v Evropě nikdy neměla tak...

Volvo XC60 je SUV roku v Severní Americe. Porazilo Alfu i BMW

-

včera 16:24 Obrazem: Podle šedesátičlenné poroty v USA je XC60...

Ford Mustang Bullitt: Limitovaná edice oslavuje 50 let legendárního filmu

-

včera 15:44 Video: Ford na právě zahájeném autosalonu v Detroitu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby