AutoMoto

Na zimní pneumatiky dosud přezulo 62 procent českých řidičů

31.10.2014 15:49 Na zimní pneumatiky dosud přezulo kolem 62 procent řidičů, což je o 14 procent méně než před rokem. V sobotu přitom začíná období, kdy jsou zimní gumy za zhoršených povětrnostních podmínek povinné.

„Pokles oproti předchozím letům způsobil pravděpodobně velmi teplý přelom září a října, který řidiče k přezutí zásadně nemotivoval a může být také důsledkem výkladu zákona, který použití zimních pneumatik upravuje s ohledem na aktuální klimatické podmínky," uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Dalších 28 procent řidičů přezuje až v průběhu listopadu nebo později, podle počasí. Kolem šesti procent řidičů používá trvale zimní pneumatiky, necelá tři procenta jezdí celoročně na letních nebo celoročních pneu a jedno procento v zimě nejezdí.

Podle průzkumu pojišťovny Generali čtvrtina řidičů přiznala, že neví, jaká je minimální přípustná hloubka vzorku na zimních pneumatikách. „Čeští řidiči mají svůj názor na čas, kdy gumy měnit. Jen 33 % z nich nechává měnit pneumatiky podle data uvedeného v zákoně. Více než polovina nechává přezout auto podle počasí, tedy i dříve než k 1. listopadu. Necelá desetina řidičů čeká na špatné počasí a jedno procento na první sníh," dodal mluvčí Generali Jiří Cívka.

Zimní gumy by měly mít vzorek alespoň čtyři milimetry. Rezerva mít zimní obutí nepotřebuje. Podle zákona musí být zimní pneu na vozidle v období od listopadu do března, pokud je na vozovce sníh nebo led nebo v úseku označeném značkou „Zimní výbava". Za ignorování zákonných úprav hrozí bloková pokuta do 2000 korun, ve správním řízení pak ve výši 1500 až 2500 korun.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Start-up Rivian slibuje rychlejší a levnější konkurenci pro Teslu Model X

-

včera 15:21 Firma Rivian existuje už devět let, ale až v příštím...

Citroën C5 Aircross přináší unikátní tlumiče a největší kufr své třídy

-

včera 13:47 Obrazem: S kapacitou až 720 litrů před sklopením...

Ruský všudychod si můžete koupit i v Česku. A jezdit s ním i po silnici

-

včera 11:57 Obrazem: Lada Niva Extreme Cross je křížencem klasické...

Hondu Civic Type R předělali na pickup

-

včera 09:27 To, na co se díváte, není sériové auto. Dokonce ani...

Volvo překvapil ohromný zájem o XC40

-

včera 08:48 Volvo počítalo s tím, že malý crossover XC40 bude...

Jak vyzrát na přeplněné nábřežní ulice? V Paříži se ukázalo rychlé říční taxi

-

24.5. 14:59 Video: SeaBubbles je zatím prototyp, ale mohl by...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby