Stalo se

Důchodci, děti i studenti budou na Slovensku jezdit vlakem zdarma

obrazek

Bratislavské hlavní nádraží

Profimedia.cz

22.10.2014 17:40 Od 17. listopadu budou slovenští důchodci, děti a studenti cestovat vlakem ve druhé třídě zdarma. Ve středu o tom rozhodla vláda Roberta Fica (Směr-sociální demokracie).

Bezplatné cestování vlakem budou moci využívat důchodci nad 62 let, děti mladší 15 let a studenti denního studia do 26 let. „Rozhodli jsme se pomoci nejohroženějším sociálním skupinám obyvatelstva,“ uvedl po zasedání vlády ministr dopravy Ján Počiatek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Tyto kroky můžeme dělat pouze proto, že jsme úspěšně zvládli konsolidaci veřejných financí. Daří se nám nejen šetřit, pokud se týká výdajů státu, ale daří se nám získávat také zdroje především efektivním výběrem DPH i dalšími opatřeními,“ dodal Fico.

Posílená doprava

Pro zvládnutí předpokládaného zvýšeného zájmu cestující veřejnosti přidají slovenské dráhy od 14. prosince 103 osobních vlaků navíc. Ficův kabinet vyčlenil na tento účel 13 miliónů eur (358 miliónů Kč).

Posílena bude především dálková doprava mezi Bratislavou a Košicemi, Bratislavou a Zvolenem a zvýší se rovněž počet vlaků mezi jednotlivými regionálními centry.

Možnost cestování zdarma neplatí na InterCity (IC) vlaky. Platí pro vlaky státního dopravce Železniční společnosti Slovensko a české soukromé společnosti RadioJet, která provozuje vlaky na trase Bratislava-Komárno.

Autobusoví dopravci můžou zvýšit ceny

Opozice tvrdí, že dotování cestování na železnici rozděluje Slováky na ty, kteří mají přístup k vlakovému spojení a na ty, kteří jsou nuceni využívat autobusy.

„Odchod části cestujících z autobusů do vlaků prohloubí ztráty autobusových dopravců a oni budou nuceni zvyšovat ceny,“ upozornil Miloš Moravčík z Křesťanskodemokratického hnutí. Bezplatné cestování vlakem označil za populistické opatření vlády s cílem zvýšit popularitu premiéra Fica.

Ivan Vilček, Právo

nahoru

Stalo se:

Hasiči likvidují na Berounsku požár lesa na kopci, v akci jsou i vrtulníky

-

dnes 17:45 Video: Několik desítek hasičů bojuje s požárem u obce...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Útočník v pražském Sherwoodu šel sokovi nožem po krku, trefil ruku a zmizel

-

dnes 17:23 Pražští policisté dopadli v pondělí...

Vítkovice loni skončily ve ztrátě čtyři a půl miliardy

-

dnes 16:53 Společnost Vítkovice a.s. měla loni ztrátu po zdanění...

Lanový most na D11 je podobné konstrukce jako most v Janově, nebezpečný ale není

-

dnes 16:48 Video: Lanový most přes Labe stojí na 42. kilometru...

V Brně a Prostějově si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Po celé republice si v úterý lidé připomínali padesáté...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů