Zahraniční

Slovenský politik slibuje Romům letenky do Bruselu a peníze za sterilizaci

Gürtler podporuje sterilizaci Romek.

22.10.2014 13:44 Před slovenskými komunálními volbami se v Košicích objevily plakáty místního kandidáta Vladimíra Gurtlera, který slibuje Romům letenky do zahraničí a romským ženám finanční podporu za sterilizaci. Policie ve věci zahájila trestní řízení.

„Vyšetřovatel zahájil trestní řízení ve věci zločinu podpory a propagace skupin směřujících k potlačení základních práv a svobod,“ uvedl košický policejní mluvčí Alexander Szabó.

Představitel regionální strany 7 statečných Vladimír Gürtler (41) kandiduje na košického poslance za nechvalně známý obvod Luník IX. Server sme.sk upozornil, že politik na plakátech slibuje Romům letenky na trase Luník IX–Brusel. „Pokud uděláme sbírku na letenky, odejdete?“ ptá se politik na svém předvolebním videu.

Gürtler podporuje sterilizaci Romek.

Na dalším plakátu zase slibuje odměnu 10 tisíc eur (275 tisíc Kč) za to, že romské ženy podstoupí sterilizaci. Otázka sterilizací romských žen je v zemi pod Tatrami vnímána citlivě. Slovensko v minulosti u Evropského soudu pro lidská práva prohrálo několik sporů ohledně nezákonných sterilizací Romek.

Gürtler odmítá, že je rasista, a prohlašuje, že Romům na sídlišti Luník IX chce pomoci. „Když jim nepomůžeme, budeme mít my, majoritní obyvatelé Slovenska, časem vážné problémy,“ říká v doprovodném videu a dodává, že z peněz určených na pomoc Romům žijí lidskoprávní experti, kteří prý tyto peníze utrácejí v Bratislavě na různé projekty.

Gürtler sám podal trestní oznámení na neznámého pachatele za to, že dolepil na jeden z předvolebních plakátů kápi Ku Klux Klanu. Podle něj ho takováto úprava jeho předvolebního plakátu poškozuje. Vytváří dojem, že je extremista, což on sám popírá.

Ivan Vilček (Bratislava) , Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Zahraniční:

Českého řidiče, který s kamiónem spadl z mostu v Janově, propustili z nemocnice

-

dnes 10:42 aktualizováno Zraněný řidič kamiónu pražské dopravní...

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů