Kariéra

Proti školnému jsou tři čtvrtiny Čechů

obrazek

Během posledních šesti let hlasů pro školné ubylo.

Profimedia.cz

15.10.2014 08:00 Proti zavedení školného na vysokých školách jsou tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Pro školné se vyslovila jen pětina dotázaných. Odpůrců školného v posledních letech na úkor jeho příznivců vytrvale přibývá.

Ekonomické zázemí až na třetím místě

Proti školnému se staví 74 procent účastníků průzkumu, kdežto pro placení za studium na vysokých školách je pouze 21 procent. Zbytek lidí nemá k otázce jasné stanovisko. Oproti loňsku se podíl odpůrců a příznivců školného příliš nezměnil, ale během posledních šesti let hlasů pro školné ubývalo, kdežto odpůrců přibývalo. V roce 2009 se školným souhlasilo 29 procent Čechů a proti bylo 65 procent.

Přitom ekonomické zázemí rodiny je podle průzkumu až na třetím místě v pořadí věcí, které podle dotázaných nejvíce ovlivňují rozhodnutí, zda se přihlásit na vysokou školu. Pro více lidí jsou rozhodující vlastní schopnosti nebo ctižádost.

Většina považuje vzdělání za dostupné

Pracovníci CVVM rovněž zjišťovali, jak jsou podle veřejnosti školy v České republice otevřeny zájemcům o studium. Naprostá většina lidí, celkem 68 procent, míní, že každý člověk může v Česku dosáhnout vzdělání odpovídajícímu jeho schopnostem. Opačný názor má 29 procent dotázaných. V posledních letech roste podíl těch, kteří věří v dostupnost vzdělání.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Hitem budou zkrácené a pružné úvazky

-

23.2. 14:20 Loňský rok byl ve znamení růstu mezd, hitem toho...

Třetina Čechů žije dle průzkumu v dlouhodobém stresu. Hlavním viníkem je práce

-

22.2. 13:23 Průzkum agentury Behavio, realizovaný pro společnost...

Projekt se už pět let snaží pomáhat mladým z dětských domovů nastartovat kariéru

-

21.2. 09:20 Nezisková organizace Nadání a dovednosti již pět let...

Přes 40 procent zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku, tvrdí průzkum

-

20.2. 13:34 Zhruba 43 procent zaměstnanců v technickém odvětví se...

PR agentury mají zájem o nové zaměstnance

-

19.2. 14:47 I v období zdánlivé nasycenosti trhu práce existuje...

Firmám pomáhá, když zaměstnance samy oslovují, říká manažerka náboru

-

16.2. 10:15 Úkolem náborového týmu je v určitém čase sehnat vhodné...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby