Kariéra

Proti školnému jsou tři čtvrtiny Čechů

obrazek

Během posledních šesti let hlasů pro školné ubylo.

Profimedia.cz

15.10.2014 08:00 Proti zavedení školného na vysokých školách jsou tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Pro školné se vyslovila jen pětina dotázaných. Odpůrců školného v posledních letech na úkor jeho příznivců vytrvale přibývá.

Ekonomické zázemí až na třetím místě

Proti školnému se staví 74 procent účastníků průzkumu, kdežto pro placení za studium na vysokých školách je pouze 21 procent. Zbytek lidí nemá k otázce jasné stanovisko. Oproti loňsku se podíl odpůrců a příznivců školného příliš nezměnil, ale během posledních šesti let hlasů pro školné ubývalo, kdežto odpůrců přibývalo. V roce 2009 se školným souhlasilo 29 procent Čechů a proti bylo 65 procent.

Přitom ekonomické zázemí rodiny je podle průzkumu až na třetím místě v pořadí věcí, které podle dotázaných nejvíce ovlivňují rozhodnutí, zda se přihlásit na vysokou školu. Pro více lidí jsou rozhodující vlastní schopnosti nebo ctižádost.

Většina považuje vzdělání za dostupné

Pracovníci CVVM rovněž zjišťovali, jak jsou podle veřejnosti školy v České republice otevřeny zájemcům o studium. Naprostá většina lidí, celkem 68 procent, míní, že každý člověk může v Česku dosáhnout vzdělání odpovídajícímu jeho schopnostem. Opačný názor má 29 procent dotázaných. V posledních letech roste podíl těch, kteří věří v dostupnost vzdělání.

Novinky, ČTK

nahoru

Kariéra:

Nejoptimističtějšími firmami ve střední Evropě jsou ty české, tvrdí průzkum

-

dnes 11:41 České firmy jsou nejoptimističtější ve střední Evropě,...

Nový projekt má pomoci s obranou proti šikaně v zaměstnání

-

včera 16:42 Šikana na pracovišti, ať už ze strany vedoucího...

Díky umělé inteligenci vznikají nové profese

-

včera 11:20 Zavádění robotické automatizace, technologií...

Čeští zaměstnavatelé prý IT odborníkům nerozumějí

-

13.10. 13:27 Hlad zaměstnavatelů po IT expertech, zároveň ale...

Nový projekt pomohl lidem s nízkou kvalifikací získat práci

-

13.10. 09:43 Více než osm stovek dlouhodobě nezaměstnaných...

Nedostatek pracovních sil snižují kvalifikovaní migranti, tvrdí studie

-

12.10. 12:39 Vzdělaní migranti pomáhají snižovat nedostatek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby