Zahraniční

Islámský stát likviduje historické památky, vzácné předměty prodává

obrazek

Abú Bakr Bagdádí v Mosulu, když vyzýval muslimy, aby se mu podřídili.


29.9.2014 23:05 Radikální hnutí Islámský stát ničí historické objekty v Iráku. Zároveň rozprodává tamní vzácné předměty staré i 2000 let na financování svých potřeb. Na ohrožení iráckého kulturního dědictví v pondělí v Paříži upozornili účastníci zasedání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) k této otázce.

Islámský stát ničí sochy a již vyhodil do povětří mnohé církevní objekty a další pamětihodnosti, posvátná místa křesťanského, židovského či muslimského dědictví.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Představitelé iráckého ústavu pro zachování památek a bagdádského muzea upřesnili, že například v Mosulu zmizelo hodně soch, v oblastech okupovaných IS byly zbořeny některé asyrské paláce.

"Kultura a kulturní dědictví jsou důležité pro mír a dialog. Jejich ohrožení je nutné odsoudit. A boj proti tomuto obchodu (se starobylými předměty) je bojem proti terorismu," prohlásil francouzský velvyslanec při UNESCO Philippe Lalliot. Připustil, že není snadné se nyní starat o tamní kulturní dědictví, když se v oblasti dějí takové hrůzy na lidech.

"Nemáme ještě statistiky, protože Islámský stát je stále tam. Je to zatím jím dobyté území. Nemůžeme nic dělat," shrnul situaci ředitel bagdádského muzea Husajn Rašíd.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Lukašenko vyměnil vládu, skončil i premiér

-

dnes 16:03 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal předsedu...

Jezídka potkala v Německu svého bývalého trýznitele z Islámského státu

-

dnes 14:37 Příslušnice kurdské náboženské menšiny jezídů ze...

V mexických horách objevili podzemní skrýš s 50 tunami pervitinu

-

dnes 13:04 Video: Mexickému námořnictvu se podařilo odhalit tajnou...

Zemřel bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan

-

dnes 11:39 aktualizováno Ve věku 80 let zemřel bývalý generální...

V Janově pohřbili oběti spadlého mostu

-

dnes 10:48 Video: aktualizováno Za přítomnosti italského...

V troskách janovského mostu našli další mrtvé, včetně jedné rodiny

-

dnes 09:51 aktualizováno Záchranáři z trosek zříceného mostu v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů