Krimi

Protimafiánský útvar obvinil deset lidí v kauze Oleo Chemical

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

26.9.2014 10:32 (aktualizováno: 26.9.2014 14:28) Detektivové z protimafiánského útvaru (ÚOOZ) od pátečního rána zasahují v Praze a už zadrželi několik lidí v souvislosti s trestní kauzou kolem firmy Oleo Chemical. Deset jich bylo obviněno, sdělil státní zástupce Adam Borgula.

„Mohu potvrdit, že policie provádí úkony trestního řízení, v jejichž rámci bylo zadrženo několik osob, a že se to týká případu souvisejícího s firmou Oleo Chemical,“ řekla Právu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Sama firma podle ní není účastníkem trestního řízení, ač případ souvisí s jejím jednáním.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V případu firma dělá domovní prohlídku i u lobbisty Iva Rittiga.

Čtěte také: Policie má lobbistu Ivo Rittiga, dělá u něj domovní prohlídku

„Obvinění podle policejního orgánu měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a. s. a tyto dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu,” uvedl odpoledne státní zástupce Adam Borgula.

Deset lidí je obviněno z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,” doplnil Borgula.

Dva právníci z MSB Legal

Zadrženi byli například zakladatelé firmy Oleo Chemical Kamil Jiroutek a Michal Urbánek a také dva právníci z formy MSB Legal Karolína Babáková a David Michal.

Právník Mark Stubley z MSB Legal Právu potvrdil, že se akce policie týká mimo jiné i jeho dvou partnerů z právní kanceláře Babákové a Michala.

„Přesně ale nevím, jaký procesní postup vůči nim byl zvolen. Co vím, že nejsou v kanceláři a že s nimi určitým způsobem probíhají nějaké úkony trestního řízení, ale nejsem schopen říci, jestli byli zadrženi nebo jsou jen přítomni nějakým prohlídkám,“ podotkl Stubley.

Doplnil, že v současnosti policie skutečně provádí domovní prohlídky, které se týkají jeho dvou kolegů, nikoli však v kancelářích samotné firmy MSB Legal.

„Jsem teď ve firmě (MSB Legal pozn. red.), a policie tu nebyla a není. O zadržení někoho nemíním spekulovat, nemám k tomu informace,“ uvedl Stubley.

Spory o milióny

Policejní razie může souviset hned s několika kauzami spojenými s firmou Oleo Chemical, která bývá považována za konkurenta firmy Agrofert při výrobě biopaliv a dalších chemických výrobků.

Firma totiž v minulosti spolupracovala s firmou spojenou s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Ivo Rittigem v zakázce na dodání bionafty pro pražský dopravní podnik.

Šéfové společnosti jsou ale také dlouhodobě ve sporu včetně různých obchodních žalob s majiteli koupelnové firmy Ravak kvůli majetku Oleo Chemical, která údajně dluží zástupcům Ravaku stovky miliónů korun.

Zakladatelé Oleo Chemical ale naopak tvrdí, že se šéfové Ravaku snažili jejich firmu údajně nezákonně převzít a naopak oni jim dluží velké peníze. Jirounek navíc sám v současnosti čelí před středočeským krajským soudem obžalobě pro podvod s falešnou směnkou.

rav, Právo

nahoru

Krimi:

Kamión na D46 nestihl dobrzdit do kolony, narazil do dvou aut

-

dnes 08:55 Nehoda nákladního auta a dvou osobních vozidel v úterý...

Dělník spadl z lešení, na zem ho v kontejneru přepravil jeřáb

-

včera 21:01 Video: V ulici Beníškové v pražských Košířích spadl v...

Děti na koloběžce vjely v Brandýse pod auto, jedno je vážně zraněné

-

včera 17:02 aktualizováno V Brandýse nad Labem srazilo v pondělí...

Tramvaj v Praze smrtelně zranila ženu

-

včera 16:54 aktualizováno V Bělohorské ulici v Praze 6 se v...

Řidič autobusu měl v dechu více než promile alkoholu

-

včera 16:12 Policisté v Úvalech u Prahy odhalili v pondělí řidiče...

Záchranáři cvičili v Rozvadově, kamión najel do shromáždění lidí

-

včera 15:55 Video: aktualizováno Zásah u dopravní nehody s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby