Domácí

Dálnice do Vídně nebude, Haška to nadzvedlo

obrazek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD)

FOTO: Miroslav Homola, Právo

22.9.2014 19:55 Silniční spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018, na české straně však půjde o dvoupruhovou silnici místo dlouho diskutované čtyřpruhové. Po pondělním jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podle něj není dálniční spojení třeba. Jeho vyjádření ale rozhořčilo jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Varianta dvoupruhové silnice byla podle ministra Prachaře zvolena proto, že je na české straně doprava slabší než v Rakousku. Hlavní změnou proti dnešnímu stavu na české straně tak bude obchvat Mikulova.

KOMENTÁŘE DNE:
Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

„Není to tak, že by Česká republika chtěla šetřit, vycházíme ze společné vize,“ řekl Prachař. Hlavním úkolem je prý vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. Dvouproudá komunikace tak bude navazovat na stejný typ komunikace vedoucí z Rakouska.

Ministr Dopravy Antonín Prachař (ANO)

FOTO: Milan Malíček, Právo

V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick–Poysbrunn, uvedl dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Úsek bude mít čtyři pruhy a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá. Podle Prölla je vybrané řešení vzhledem k intenzitě dopravy mezi oběma zeměmi racionální. Podobně jako Česko i rakouská strana má zájem zejména na vytlačení tranzitní dopravy ze zastavěných oblastí. Rakouská část komunikace se proto vyhne obci Drasenhofen, dodal.

Hašek nemile překvapen

Hejtman Hašek ale stejně jako řada dalších politiků z jižní Moravy považoval konečné dokončení v podobě, která je ve čtyřech pruzích již dvě desetiletí pouze z Brna do Pohořelic, za hotovou věc.

„Jsem nemile překvapen dnešním oznámením ministra dopravy Prachaře o tom, že dálniční spojení Brno–Vídeň bude na území ČR v úseku Pohořelice–Mikulov (státní hranice s Rakouskem) pouze dvoupruhovou komunikací, de facto pouze s novým dvoupruhovým obchvatem Mikulova. O takovém rozhodnutí české vlády nejsem jako hejtman Jihomoravského kraje informován a pochybuji, že se jedná o oficiální stanovisko vlády ČR,“ sdělil Právu Hašek.

Hodlá se kvůli tomu obrátit na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) i ministra dopravy a chce od nich vysvětlení. „Pokud někdo tvrdí, že je na stávající R52 malá intenzita dopravy, ať si jde sednout k novomlýnským nádržím, a uvidí ten provoz, třeba u Pasohlávek,“ dodal Hašek.

Miroslav Homola, Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

V Beskydech bude vydatně pršet, hrozí rozvodnění menších řek

-

dnes 14:01 aktualizováno V oblasti Beskyd bude během úterního...

Sporem o vyhazov pastorační asistentky se musí znovu zabývat soud

-

dnes 12:00 Až u Ústavního soudu (ÚS) našla zastání žena, která se...

Pozor: k exekuci stačí jen notářský zápis

-

dnes 09:53 S tím, jak odzvonilo mimosoudním rozhodcům u půjček...

Česko prožilo mrazivé ráno, pod nulu se dostaly teploty i v nížinách

-

dnes 08:54 Teploty v Česku klesly v úterý ráno pod bod mrazu i v...

Útočíte na manželství, vmetli lidovci sociálním demokratům

-

dnes 02:37 Vláda v pondělí schválila koncepci rodinné politiky,...

Taxikáři pohrozili generální stávkou, primátorce Krnáčové dali ultimátum

-

včera 17:30 Video: aktualizováno Pražští taxikáři v pondělí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby