Zahraniční

Referendum ve Skotsku skončilo, Evropa čeká se zatajeným dechem

obrazek

Lidé čekají na otevření hlasovací místnosti v Edinburghu.

FOTO: Paul Hackett, Reuters

18.9.2014 23:01 Historické referendum o osudu Velké Británie skončilo. Úderem 23.00 SELČ se všech 2600 hlasovacích místností po celém Skotsku uzavřelo. Na verdikt, zda se Skotsko stane samostatnou zemí, nebo zůstane ve svazku s Británií, čeká s napětím celá Evropa. Sčítání hlasů začalo okamžitě, konečné výsledky by měly být vyhlášeny v pátek kolem 08:00 SELČ.

Z odhadů vyplývá, že účast voličů byly vysoká, podle deníku The Daily Telegraph hlasovaly čtyři pětiny lidí. Od časných ranních hodin se před mnoha volebními místnostmi tvořily fronty. Vysoké účasti nahrává i skutečnost, že se zaregistrovalo neuvěřitelných 97 procent oprávněných voličů. Referenda se totiž mohli účastnit jen registrovaní voliči starší 16 let, kteří žijí ve Skotsku.

Za rozhodující považují experti hlasování v Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, největších městech, v nichž žije čtvrtina Skotů.

Unie Skotska a Anglie stará víc než 300 let čelí vážné hrozbě zániku. Síly v obou táborech, tedy stoupenců samostatnosti i svazku s Británií, byly do poslední chvíle téměř vyrovnané. Poslední průzkumy dávaly přívržencům jednotné Británie křehkou převahu 51 až 53 procenta hlasů, což někteří sociologové považovali spíše za statistickou chybu. O výsledku tedy mohlo rozhodnout několik set tisíc lidí, kteří do poslední chvíle neznali odpověď na otázku, zda by se mělo Skotsko stát nezávislou zemí.

Bojí se Británie i EU

Obavy z rozpadu Velké Británie děsí nejen vládu v Londýně, ale především Evropskou unii.

Vítězství samostatnosti by ohrozilo pozici konzervativního premiéra Davida Camerona a již nyní se mluví o tom, že by mohl být přinucen k demisi. Není jasné, co by bylo s britským parlamentem po volbách plánovaných na květen 2015, protože už o rok později by Skotsko bylo samostatné.

Ztráta Skotska by oslabila mezinárodní postavení zbytku Británie. V EU by země měla menší váhu při hlasování a měla by méně europoslanců.

Na výsledek referenda ale čekají například i belgické Flandry či Španělsko, kde stále sílí hnutí za samostatnost Katalánska.

Skotsko

Skotsko se s Anglií sjednotilo v roce 1707.

Od Británie se už v roce 1922 oddělilo Irsko.

Londýn varoval, že pokud se Skotsko osamostatní, přijde o libru.

Země by také musela vyjednávat o svém členství v Evropské unii.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Bouře Friderike má nejméně devět obětí

-

dnes 08:36 Nejméně devět obětí na životech si vyžádala čtvrteční...

Americké vládě hrozí platební neschopnost, Senát chce blokovat rozpočtové provizorium

-

dnes 06:32 Sněmovna reprezentantů USA schválila ve čtvrtek...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze

-

dnes 06:25 Když společnost Trump Organisation zastřešující byznys...

Bardotová: Herečky se v kampani MeToo jen pokrytecky zviditelňují

-

dnes 04:45 Brigitte Bardotová (83), legendární francouzská herečka...

Jihovýchod Asie děsí sílící džihád

-

dnes 03:50 Den před Silvestrem se na webu objevilo video se...

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby