Zahraniční

Kyjev schválil zvláštní status povstaleckých oblastí a amnestii pro separatisty

obrazek

S návrhem zákona přišel ukrajinský prezident Petro Porošenko.

FOTO: Valentyn Ogirenko , Reuters

16.9.2014 11:45 (aktualizováno: 16.9.2014 12:05) Ukrajinský parlament v úterý na svém neveřejném zasedání schválil návrh zákona o zvláštním statusu odštěpeneckých oblastí na východě země. Části Doněcké a Luhanské oblasti mají mít v příštích třech letech vlastní samosprávu. Kyjev také nabízí separatistům amnestii za podmínky, že složí zbraně.

Pro větší samosprávu regionů „v zóně protiteroristické operace“, tedy v částech Doněcké a Luhanské oblasti, jež se v posledních měsících dostaly pod kontrolu separatistů, zvedlo ruku 277 z celkem 450 poslanců. Návrh na amnestii jich podle serveru Ukrajinska pravda podpořilo ještě o deset více.

Návrh počítá s tím, že se v místě uskuteční mimořádné komunální volby. Původně se hovořilo o listopadovém termínu, ten byl však nyní upřesněn a hlasování se má uskutečnit 7. prosince.

Prezident Petro Porošenko k tomu už dříve řekl, že zástupci, kteří budou zvoleni, zřejmě nebudou pro Kyjev ideálními partnery, ale to je pořád lepší než válka.

Chtějí samostatnost

Porošenkův návrh počítá se zatím dočasným, tříletým časovým vymezením zvláštního statusu. Zákon také povoluje užívání ruštiny a nabízí separatistickým bojovníkům amnestii, pokud složí zbraně.

Povstalecký bojovník v Doněcku

FOTO: , ČTK/AP

Ruská agentura Interfax však v pondělí uvedla, že vzbouřenci mají vůči Porošenkově návrhu námitky, ačkoli vypsání voleb se nebrání. Separatisté nadále požadují osamostatnění, a to celého Donbasu, nikoliv jen částí, které ovládají. To uváděli už v době podpisu dohody o příměří. V úterý navíc předák samozvané Luhanské lidové republiky prohlásil, že v oblasti zavedou jako platidlo ruský rubl. [celá zpráva]

Vzbouřenci také upozornili, že klid zbraní dohodnutý předminulý týden v Minsku ve skutečnosti neplatí, protože se nebojuje tvrdě jen v Doněcku, ale také Debalcevě či v obcích Horlivka a Makjivka.

Související témata

Ukrajina

 

Rusko

Novinky

nahoru

Zahraniční:

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní obřady...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů