Kariéra

Poradna: Ze Slovenska do ČR za prací aneb Jak je to s cizinci?

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

19.8.2014 07:00 I po více jak 20 letech od rozpadu Československé republiky u nás stále pracuje velké množství Slováků – dokonce možná ještě víc než předtím. A díky této společné minulosti Slováky ani za cizince nepovažujeme, ačkoli jimi podle práva jsou. Z toho ale plynou povinnosti, které se na ně vztahují stejně jako na cizince z jiných zemí.
Som občanom Slovenskej republiky a tento rok som sa presťahoval za prácou do Prahy. Nastúpil som do práce od apríla a v júni u môjho zamestnávateľa prebehla kontrola a dostal pokutu, vraj kvôli tomu, že som sa neprihlásil na Úrad práce. Je to skutočne mojou povinnosťou alebo to bola chyba môjho zamestnávateľa? A ako je to s hlásením na cudzineckej polícii? To sa mám hlásiť dvakrát?

Zaměstnávání cizinců

Obecně je při zaměstnávání cizinců nutné postupovat zejména v souladu zákonem o pobytu cizinců, který řeší jejich samotný pobyt na území České republiky, a dále se zákonem o zaměstnanosti, který řeší jejich přístup na český pracovní trh.

Současně se také rozlišuje mezi tzv. cizinci ze třetích zemí a občany Evropské unie. Občané Evropské unie (do které Slovenská republika také patří) mají v tomto směru přístup do České republiky za prací výrazně jednodušší. Přesto se ani oni nevyhnou některým povinnostem, na které se bohužel poměrně často zapomíná.

Povinnost ohlásit místo pobytu

Jednou z povinností občana Evropské unie, který hodlá na území České republiky pobývat déle než 30 dní, je ohlásit na cizinecké policii místo svého pobytu, a to do 30 dnů ode dne jeho vstupu na území České republiky. Takto nahlášená adresa pak slouží jako primární kontaktní a identifikační adresa pro daného občana Evropské unie.

Povinnost nahlásit místo pobytu na cizinecké policii musí splnit přímo daný občan Evropské unie, pokud ovšem tuto povinnost za něho nesplní jeho ubytovatel (typicky hotel, ve kterém je ubytovaný). Za nesplnění této povinnosti pak hrozí přímo občanovi Evropské unie pokuta až 3.000,- Kč.

Povinnosti zaměstnavatele spojené se zaměstnáním cizince

Zaměstnavatel, který zaměstná cizince nebo občana Evropské unie, je povinen nejpozději v den jeho nástupu do práce písemně informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce. Tato písemná informace musí obsahovat celou řadu údajů (jméno a příjmení zaměstnance, jeho adresu, číslo cestovního dokladu, druh práce, místo výkonu práce a další údaje stanovené zákonem).

Za nesplnění této povinnosti zaměstnavateli hrozí pokuta až 100.000,- Kč, ačkoliv se většinou s ohledem na relativně nízkou závažnost udělují pokuty nižší. V každém případě, však jde čistě o odpovědnost zaměstnavatele – samotného zaměstnance tedy nelze v této souvislosti jakkoliv sankcionovat.

Shrnutí

Ve vašem případě jste byl povinen pouze ohlásit na cizinecké policii místo vašeho pobytu. Oznámit váš nástup do práce byl už ale ze zákona povinen váš zaměstnavatel. Pokud tak neučinil a byla-li mu z tohoto důvodu udělena pokuta, je jen jeho odpovědností tuto pokutu uhradit – zaměstnavatel tedy není oprávněn tuto pokutu přenášet na vás nebo vás v této souvislosti jakkoliv sankcionovat.

Odpovídal Ondřej Chlada z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris

Máte nějaký dotaz z oblasti vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem? Stručně jej popište a zašlete na e-mail kariera@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete v rubrice Kariéra i s odpověďmi renomovaných odborníků. Nepište ale přímo na adresu advokátní kanceláře, kterou vidíte v tomto textu! Agendu spojenou s dotazy do Poradny vyřizuje pouze redakce Novinek.cz.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů