Koktejl

Pandí trojčata jsou snad zázrak, přežila počáteční dny svého života

BEZ KOMENTÁŘE: Panda velká porodila v čínské zoo trojčata

ZDROJ: Reuters

12.8.2014 13:46 Čínská zoologická zahrada v úterý představila novorozená trojčata pandy velké, která přišla na svět koncem července. Jedná se o první známá pandí trojčata, jež přežila počáteční dny svého života. Informovala o tom agentura AFP, která vzhledem k velmi nízké reprodukční schopnosti tohoto živočišného druhu hovoří o „zázraku“.

Samička Ťü-siao, jejíž jméno znamená v překladu „úsměv chryzantémy“, mláďata porodila 29. července v přírodním parku Čch'-me-lung v oblasti Kantonu. Po porodu byla ale tak vyčerpaná, že se o své potomky nedokázala postarat.

Chovatelé nejprve umístili trojčata do inkubátoru, dokud jejich matka znovu nenabude sílu. Nyní už Ťü-siao mláďata kojí. Čtyřiadvacet hodin denně jsou novorozeňata pod dozorem ošetřovatelského týmu.

Oficiálně přeživší až v šesti měsících

„Jsou to podle všeho jediná trojčata pandy velké, která po porodu přežila,“ uvedl přírodní park.

Představitelka přírodní rezervace Wo-lung v provincii S'-čchuan, která je proslavenou institucí pro chov pand, uvedla, že trojčata jsou ještě příliš mladá, aby mohla být oficiálně uznána jako „přeživší“. Potvrdila nicméně, že o žádných jiných trojčatech pandy velké, která by přežila první dny svého života, neví.

Jedno z pandích mláďat

FOTO: Alex Lee, Reuters

„O přeživších mláďatech můžeme mluvit teprve poté, co dosáhnou věku šesti měsíců. Pro tento okamžik jsou to ale skutečně jediná živě narozená trojčata pandy velké,“ dodala představitelka jménem Čao.

Na snímcích pořízených počátkem srpna jsou vidět růžová mláďata v inkubátoru, mají zavřené oči a tělíčka pokrytá jemnou bílou srstí.

„Matka i mláďata jsou v dobrém zdravotním stavu a zvlášť ta roztomilá novorozeňata jsou fascinující,“ uvedla zoologická zahrada. Pohlaví mláďat zatím nebylo zveřejněno. Jména dostanou později.

Pandí trojčata z přírodního parku Čch'-me-lung

FOTO: China Daily, Reuters

Přežívá jich méně než 2000

Ve volné přírodě přežívá v současnosti již jen asi 1600 pand velkých, dalších 300 pak pobývá v různých chovných střediscích, rezervacích a zoologických zahradách, především v Číně.

Pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí a tím i jejich výhradní potrava – výhonky jediného druhu bambusu –, ale i pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí pachateli v Číně i trest smrti.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Mladík pod vodou na jeden nádech složil šest Rubikových kostek

-

dnes 10:12 Video: Osmnáctiletý student z Gruzie dokázal pod vodou...

Žena narazila u krajnice na sraženého klokana, v jeho vaku našla živé mládě

-

dnes 04:32 Když Lauren Wagnerová projížděla v neděli australským...

Německá vláda zanedbává kontakty s mimozemšťany

-

dnes 03:51 Německá vláda nemá připravené žádné plány, doporučení...

V Německu utratili nejstarší gorilu v Evropě, žila i v Čechách

-

včera 18:46 V zoologické zahradě v Norimberku utratili v pondělí...

Páru dopomohlo ke zplození potomka 1616 injekčních stříkaček

-

včera 16:31 Když se Patricia O'Neillová se svou manželkou Kimberly...

Tchajwanská restaurace servíruje zmrzlinová štěňata

-

včera 13:53 Video: Tak reálná, že se zákazníkům ani nechce do...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů