Zahraniční

Izrael souhlasí s příměřím v Gaze, Hamás se odmítá odzbrojit

obrazek

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

ČTK/AP

7.8.2014 08:34 (aktualizováno: 7.8.2014 09:02) Izraelská vláda je ochotna prodloužit příměří v pásmu Gazy, které má po třech dnech vypršet v pátek. Žádá ale odzbrojení palestinských radikálů. To ale palestinské hnutí Hamás odmítá. Prodloužení klidu zbraní o dva dny navrhl Egypt, který jednání mezi Izraelci a Hamásem zprostředkovává.

Hamás, který ovládá pásmo Gazy, izraelskou podmínku na odzbrojení radikálů odmítá. Pohrozil dokonce obnovou útoků od pátečního rána, pokud jeho požadavky nebudou splněny

Jednání v egyptském hlavním městě Káhiře nicméně pokračují. Kromě Hamásu se ho účastní i zástupci palestinské samosprávy a radikální organizace Islámský džihád.

Palestinci požadují, aby Izrael a Egypt odvolaly ekonomickou blokádu palestinské enklávy a otevřely hraniční přechody. To podpořil i prezident USA Barack Obama, když řekl, že „Gaza nemůže zůstat uzavřena před světem natrvalo“.

Palestinská strana rovněž žádá, aby Izrael a mezinárodní společenství zaplatily obnovu pásma Gazy po poslední ofenzivě Izraelců.

Izrael naopak chce, aby byli odzbrojeni palestinští radikálové, na což Hamás nehodlá přistoupit.

Izrael stáhl své pozemní jednotky z pásma v úterý po třech týdnech. Při operaci bylo podle palestinských úřadů zabito 1867 lidí. Podle OSN více než 1300 z nich byli civilisté. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun také kritizoval Izrael za ostřelování budov organizace v Gaze.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však viní kvůli civilním obětem Hamás, jehož bojovníci civilisty využívají jako lidské štíty. Hamás nařčení odmítá. Izraelci v konfliktu zaznamenali ztrátu 67 lidských životů.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší, odsoudil papež sexuální zneužívání dětí

-

včera 23:35 Papež František dnes v otevřeném dopise všem katolíkům...

Bílý dům vyhodil autora Trumpových projevů

-

včera 22:26 Bílý dům kvůli účasti na shromáždění bělošských...

Loď s migranty míří na Sicílii. Nikdo nevystoupí, dokud si je nevezmete, vzkázal EU Salvini

-

včera 20:17 Spor o 177 běženců na lodi italské pobřežní stráže se...

Turisty na jihu Itálie smetla v soutěsce rozvodněná řeka, deset mrtvých

-

včera 18:51 aktualizováno Výlet do soutěsky na jihu Itálie v...

Brit súdánského původu vjel do davu lidí ve Westminsteru úmyslně

-

včera 18:01 Video: Brit súdánského původu, který minulý týden...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů