Ekonomika

V ČR je už 11 tisíc lidí, jejichž majetek přesahuje milión dolarů

16.6.2004 13:11 Počet bohatých Čechů stále roste. V loňském roce bylo v ČR 11 tisíc lidí s majetkem vyšším než milión dolarů, tedy asi 27 miliónů korun. Jen loni jich přibylo 12 procent, což byl šestý nejrychlejší růst na světě. Uvedla to studie společností Merrill Lynch a Capgemini.

Také v dalších letech by se měl počet dolarových milionářů v ČR zvyšovat stejným tempem, tedy nejméně o tisíc lidí ročně. "Země pro to určitě má podmínky a potenciál, dobře roste i ekonomika," řekl ředitel společnosti Capgeminy Patrik Horný.

Lidé rozmnožují své bohatství nejčastěji obchodováním s cennými papíry, dluhopisy, nemovitostmi nebo prostřednictvím vkladů a hotovosti.

Evropa kvůli daním "zaostává"

Na celém světě je přibližně 7,7 miliónu dolarových milionářů, jejichž majetek se odhaduje na 28,8 biliónů dolarů (asi 800 biliónů Kč). Nejvíce jich žije v USA, Indii, Číně a Japonsku.

Počet extrémně bohatých lidí každoročně roste, jen loni se ve světě zvýšil o půl miliónu. Do majetku se přitom nezapočítává vlastnictví nemovitostí.

Do roku 2008 by měli dolaroví milionáři disponovat majetkem přes 40 biliónů dolarů, což je dvakrát více než v roce 1999. Zatímco v Severní Americe nebo Asii se loni počet milionářů rychle zvyšoval, Evropa mimo jiné kvůli vyšším daním zaostávala.

Výjimkou bylo kromě České republiky také Španělsko. "Naopak možnosti pro urychlené zbohatnutí třeba v Německu nebo Francii jsou menší," řekl Horný.

Přibývá i těch nejchudších

V ČR nepřibývá jen těch bohatých, ale i těch, kteří žijí pod hranicí chudoby. Ta podle Českého statistického úřadu ohrožuje 133 tisíc českých domácností, tedy 392 tisíc lidí, nejčastěji z řad dělníků a nezaměstnaných.

Za chudou je podle studie Centra pro sociální a ekonomické strategie označována rodina, která žije pod hranicí životního minima. To představuje přibližně 4100 korun na osobu na měsíc. U rodiny se dvěma dospělými a se dvěma dětmi tak životní minimum měsíčně představuje něco přes 11 tisíc korun. Částka je pohyblivá a vypočítává se podle mnoha ukazatelů pro každou konkrétné rodinu.  

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

dnes 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

dnes 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

dnes 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel Messi...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

dnes 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

dnes 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o 300...

LG koupí za 28 miliard rakouského výrobce autosvětel ZKW, který vyrábí i v Česku

-

dnes 11:58 Jihokorejská společnost LG Electronics zaplatí zhruba...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby