Zahraniční

Stojíte na temné straně zla, varoval Rusko nizozemský a ukrajinský premiér

obrazek

Trosky sestřeleného boeingu Malaysia Airlines Flight.

FOTO: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP

21.7.2014 13:38 Nizozemský premiér Mark Rutte pohrozil širokým spektrem sankcí Rusku, pokud nebude zabezpečen přístup expertů na místo pádu sestřeleného malajsijského boeingu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk varoval Moskvu, že konflikt na východě Ukrajiny už má mezinárodní charakter.

„Tohle není konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Je to mezinárodní konflikt,” citovala Jaceňuka agentura Reuters. K Moskvě byl velmi kritický: „Neočekávám od ruské vlády nic. Dodávají povstalcům zbraně, posílají jim bojovníky. Putin by měl pochopit, že už je toho dost. Rusko je na temné straně, na straně zla.“

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Jaceňuk zdůraznil podle Ukrajinské pravdy, že ruská strana neudělala nic pro to, aby se na místo pádu letounu dostali ukrajinští experti: „Přesto se nám podařilo zajistit část důkazů. V této fázi není žádná pochybnost o tom, že stroj byl sestřelen. Příčinou pádu je raketový útok, nejpravděpodobněji střelou Buk M1. Takový systém nemohou řídit opilí proruští teroristé. Jsou to specialisté, kteří – pro což máme důkazy – byli vycvičeni na území Ruska. Proto se musí provést mezinárodní vyšetřování.“

Kyjev dlouhodobě kritizuje Moskvu za podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny. Podle něj z Ruska přicházejí posily i zbraně, včetně těžkých.

Nizozemsko varuje

Nizozemský premiér Rutte v pondělí pohrozil Rusku sankcemi, pokud Moskva nezatlačí na separatisty, aby umožnili expertům neomezený přístup k troskám malajsijského letadla.

„Je jasné, že Rusko musí využít svého vlivu na separatisty, aby se situace v místě pádu letadla zlepšila. Pokud v příštích dnech přístup na místo dopadu bude dál nedostatečný, pak zůstávají všechny politické, hospodářské a finanční možnosti na stole, aby byly použity proti všem, kdo jsou za tento stav přímo či nepřímo odpovědní,” prohlásil Rutte.

Pro „silnou a jednotnou” odpověď Evropy na ukrajinskou krizi se v Římě vyslovila italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, která bývá zejména ve východních zemích EU obviňována z proruských sympatií.

Tým vyšetřovatelů na místě

Mezinárodní tým expertů dorazil na místo pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině a zahájil zkoumání trosek. Ve městě Torezu, kde stojí vlak s pozůstatky obětí katastrofy, kontrolují situaci členové mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Experti na místě pádu podle Kyjeva během dopoledne detailně prozkoumali a zdokumentovali centrální části trupu Boeingu 777, na jehož palubě minulý týden zahynulo 298 lidí. Poté se věnovali zkoumání pilotní kabiny. Analyzovali rovněž fotodokumentaci, kterou obdrželi elektronickou poštou. Navrhli, aby bylo provedeno další podrobné snímkování jednotlivých částí letadla.

Trosky a pozůstatky obětí má zkoumat celkem 31 lidí, z nich 23 Nizozemců, dva Němci, dva Američané a jeden Brit. Tři zástupce vyslalo australské velvyslanectví v Kyjevě.

Ukrajinský premiér dal najevo ochotu předat vyšetřování katastrofy západním expertům. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil armádě zastavit bojové operace v okruhu 40 kilometrů od místa pádu trosek malajsijského letadla. Navrhl rovněž, aby se k vyšetřování příčin katastrofy připojilo i Rusko.

Bojové operace ukrajinské armády se v těchto dnech soustřeďují hlavně na velká města Luhansk a Doněck, která jsou po pádu Slavjanska a Kramatorska hlavními opěrnými body povstalců. Milionový Doněck ani půlmilionový Luhansk zřejmě do zóny vymezené Porošenkem nespadají.

Na palubě zahynulo 192 Nizozemců. Příbuzní obětí se v Haagu setkali s nizozemským královským párem. Dali najevo rozhořčení nad způsobem, jakým se na východě Ukrajiny vinou separatistů nakládá s pozůstatky jejich blízkých.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Americké vládě hrozí platební neschopnost, Senát chce blokovat rozpočtové provizorium

-

dnes 06:32 Sněmovna reprezentantů USA schválila ve čtvrtek...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze

-

dnes 06:25 Když společnost Trump Organisation zastřešující byznys...

Bardotová: Herečky se v kampani MeToo jen pokrytecky zviditelňují

-

dnes 04:45 Brigitte Bardotová (83), legendární francouzská herečka...

Jihovýchod Asie děsí sílící džihád

-

dnes 03:50 Den před Silvestrem se na webu objevilo video se...

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Vězněné děti v Kalifornii byly v řetězech několik měsíců

-

včera 21:19 Třináct dětí, které věznili ve svém domě 56letý David...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby