Zahraniční

FBI sledovala Nelsona Mandelu

obrazek

Nelson Mandela

FOTO: Jonathan Evans, Reuters

11.7.2014 10:23 Americký Federální úřad pro vyšetřování sledoval kontakty Nelsona Mandely se stranou Africký národní kongres a levicovými skupinami ve Spojených státech v 80. a na počátku 90. let minulého století. Američané se obávali komunistické hrozby v USA. Šestatřicetistránkový dokument uvolnil soud na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

FBI tak sledovala slavného bojovníka proti režimu apartheidu a pozdějšího prezidenta JAR Mandelu i po jeho propuštění z vězení v únoru 1990. Agenti monitorovali jeho setkání se světovými politiky a sledovali aktivity vůdčích představitelů Afrického národního kongresu při jejich pobytech v USA a v té spojitosti i aktivity Komunistické strany USA v rámci boje proti apartheidu.

Američtí agenti například v roce 1990 sledovali Mandelovu schůzku s tehdejším jugoslávským prezidentem Janezem Drnovšekem.

Je to už podruhé, co USA zveřejnily informace týkající se sledování Mandely FBI. V květnu uvolněné dokumenty svědčily o dosazení informátora, který měl podávat interní informace o první Mandelově cestě po Spojených státech v červnu 1990. O zveřejnění materiálů požádal soud Ryan Shapiro z Masachusettského technologického institutu.

Bojovník proti rasistickému režimu Nelson Mandela se připojil k Africkému národnímu kongresu ve svých 25 letech. V 60. letech ho odsoudili na doživotí. Ve vězení nakonec strávil 27 let. Čtyři roky po propuštění se stal jihoafrickým prezidentem, o rok dříve dostal Nobelovu cenu míru. Zemřel loni v prosinci ve věku 95 let.

Související témata

Nelson Mandela

 

FBI

 

 

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby