Zahraniční

FBI sledovala Nelsona Mandelu

obrazek

Nelson Mandela

FOTO: Jonathan Evans, Reuters

11.7.2014 10:23 Americký Federální úřad pro vyšetřování sledoval kontakty Nelsona Mandely se stranou Africký národní kongres a levicovými skupinami ve Spojených státech v 80. a na počátku 90. let minulého století. Američané se obávali komunistické hrozby v USA. Šestatřicetistránkový dokument uvolnil soud na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

FBI tak sledovala slavného bojovníka proti režimu apartheidu a pozdějšího prezidenta JAR Mandelu i po jeho propuštění z vězení v únoru 1990. Agenti monitorovali jeho setkání se světovými politiky a sledovali aktivity vůdčích představitelů Afrického národního kongresu při jejich pobytech v USA a v té spojitosti i aktivity Komunistické strany USA v rámci boje proti apartheidu.

Američtí agenti například v roce 1990 sledovali Mandelovu schůzku s tehdejším jugoslávským prezidentem Janezem Drnovšekem.

Je to už podruhé, co USA zveřejnily informace týkající se sledování Mandely FBI. V květnu uvolněné dokumenty svědčily o dosazení informátora, který měl podávat interní informace o první Mandelově cestě po Spojených státech v červnu 1990. O zveřejnění materiálů požádal soud Ryan Shapiro z Masachusettského technologického institutu.

Bojovník proti rasistickému režimu Nelson Mandela se připojil k Africkému národnímu kongresu ve svých 25 letech. V 60. letech ho odsoudili na doživotí. Ve vězení nakonec strávil 27 let. Čtyři roky po propuštění se stal jihoafrickým prezidentem, o rok dříve dostal Nobelovu cenu míru. Zemřel loni v prosinci ve věku 95 let.

Související témata

Nelson Mandela

 

FBI

 

 

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Šéf německých sociálních demokratů uspěl. Straníci mu schválili velkou koalici s Merkelovou

-

dnes 16:23 aktualizováno Delegáti sněmu německé sociální...

Podívejte se, co se stalo v Česku. Musíme zastavit pravicovou vlnu, burcuje Schulz

-

dnes 14:41 aktualizováno Evropskou unii (EU) ohrožuje...

Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu, Kurdové ji vytlačili

-

dnes 12:59 Turecké pozemní síly se v sobotu probojovaly do...

Němku v Iráku odsoudili za podporu IS k smrti

-

dnes 11:04 aktualizováno V iráckém Bagdádu odsoudili v neděli k...

Pašeráci kupují malá letadla pro přepravu migrantů, tvrdí maďarský pilot

-

dnes 09:06 Pašeráci lidí relativně často využívají leteckou cestu...

Při útoku na hotel v Kábulu zemřelo 18 lidí, z toho 14 cizinců

-

dnes 06:50 aktualizováno Při nočním útoku na hotel v Kábulu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby