Domácí

Vláda odmítla návrh KSČM na zrušení zákazu dodávek íránské elektrárně

obrazek

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo).

FOTO: Petr Hloušek, Právo

9.7.2014 14:54 Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu odmítl návrh poslanců KSČM na zrušení zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr. Návrh na zrušení zákona z roku 2000 by byl podle vlády negativním signálem vůči mezinárodnímu společenství. O materiálu rozhodnou poslanci.

„Íránský jaderný program není ani v současné době zcela bez kontroverzí. V tomto kontextu vláda považuje zákaz jakéhokoliv podílu českých firem na výstavbě, modernizaci či provozu elektrárny za nadále ospravedlnitelný,“ píše se v dokumentu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zákon o zákazu dodávek reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko vybavit elektrárnu vzduchotechnikou. Plánovaný obchod tehdy kritizovaly Velká Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Norma zakazuje českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s budovanou elektrárnou v Búšehru.

KSČM zkouší zákon zrušit již potřetí

Komunisté tvrdí, že zákon již není aktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky již nemůžou své případné dodávky uskutečnit. Vláda ale s odkazem na dostupné informace tvrdí, že dostavěn je zatím jen jeden ze čtyř plánovaných bloků elektrárny a zákon se týká i případných modernizací zařízení v budoucnu.

Pokud by byla norma zrušena, nebylo by už zřejmě možné postihnout firmy, u nichž by se zpětně zjistilo, že jej v době platnosti porušily, uvádí předběžné stanovisko. Připomíná taky omezení pro vývoz jaderných technologií do Búšehru přijatá Evropskou unií.

KSČM předložila návrh na zrušení zákona už potřetí. V minulosti s ním ve Sněmovně neuspěla. Zákonodárci rozhodnou i o nynější předloze.

Elektrárnu Írán vybudoval s ruskou pomocí a popírá, že by byla zástěrkou k vývoji jaderné zbraně. Íránská média nedávno informovala, že Moskva a Teherán se blíží podpisu dohody o stavbě dvou nových jaderných bloků v Búšehru.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

V Brně a Prostějově si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Po celé republice si v úterý lidé připomínali padesáté...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

Nový Bor hledá dívky ze snímku, který vyfotil Jan Palach

-

dnes 13:45 Seděly na dlažbě před kostelem v cípu novoborského...

Tohle není demokracie, sepsul Vondráček demonstranty. Babiš si prý už zvykl

-

dnes 12:39 Video: aktualizováno Na demonstrace jsem si zvykl,...

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů