Kultura

Festival Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Bývalo, na co už není

obrazek

Hamlet Daniela Špinara a Švandova divadla Praha. Na snímku Kamil Halbich (král Claudius) a Patrik Děrgel (Hamlet).

FOTO: PRÁVO - Jiří P. Kříž

2.7.2014 15:28 Dvacátý ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové skončil s posledním červnem.

V rozporném čase nového prosazování moci, hraničícím i s likvidačními kroky některých radnic nabíjejících už zase k salvám proti rozvoji svobodné kultury, nabídl odpovědi na mnohé z palčivých otázek. Jiné nastolil.

Odpovědí výmluvnou je zájem lidí o divadlo, o živou hudbu, výstavy a podobně. Stačilo se v sobotu projít náměstími, parky, ulicemi, prolukami a plácky mezi domy. Kumšt všude předváděly desítky i neprofesionálních scén a skupin. Kolem každé produkce stály ne desítky, nýbrž stovky diváků. A k tomu vyprodaná představení v Klicperově divadle, Besedě a Draku.

To je velká devíza dvacetiletí festivalu. Oba jeho zakladatelé, Josef Krofta a Ladislav Zeman, odkazují následníkům nemalé bohatství, ale i závazek: nevídanou účast záviděníhodně mladých lidí na hradecké divadelní pouti.

Srovnání s jejím rozsahem, s davy milovníků Thálie, neunese ani zářijové zakademičtělé, i když také mezinárodní Divadlo Plzeň, kterému se přehlídku s městem provázat a spojit nikdy nepodařilo. Ba postupně se stalo přidušeným divadelním akváriem.

Jednu bolest mají ale oba festivaly společnou. Na kvalitní, natožpak špičkové zahraniční soubory nejsou peníze. Hrát za hubičku a v radosti, že se Češi rozhodli stát se ubrblanými potížisty Evropy, to už neakceptují ani země, jejichž divadelníci ještě včera byli rádi, že se z vlastních otevřených klecí podívali do země, kde se žilo přece jen evropštěji než u nich.

Podivně limitující je fakt, že i v mnohem postiženějších regionech našeho společného východu si uvědomují nezastupitelnost paměti, vzdělání a kultury. V žádném se proto na rozvoj umění nedává jen půlprocento z rozpočtu. „Prohráli jsme v kultuře. Nepodařilo se nám skoro nic,“ odtušil dunivě a temně jeden z polistopadových ministrů a věrný účastník Regionů Milan Uhde při jedné z osobních bilancí na festivalové snídani U Královny Elišky.

A že v tom hotelu spali na hradecké přehlídce i velikáni evropského divadla - Annie Girardotová, Jurij Ljubimov, Sergej Fedotov, Václav Havel, ale i Laco Deczi nebo Jaromír Nohavica... Shrnuto lapidárně - bývalo, na co už není.

Co bylo na dvacátých regionech mezinárodní, bylo jen konverzační: bulvárně i filozoficky. To druhé jednou o islámu (soubor Qendra Multimedia z kosovské Prištiny), podruhé jako Bitva s Diderotem (Badoc Theatre Paříž), potřetí krásně - Ilúzie (Slovenské národní divadlo).

Teatrologové a kritici ale obdivovali spíš domácí produkci: Velvet Havel Miloše Orsona Štědroně z divadla Na zábradlí, Kdo se bojí Virginie Woolfové Petra Svojtky v novém a jedinečném překladu Jiřího Joska z Divadla Rokoko, kolekci inscenací Daniela Špinara (Kladno a Praha), Dolls Cirku La Putyka Rosti Nováka, česko-slovinský soubor Športniki, Maryšu brněnského HaDivadla...

Co bude dál, nikdo neví. Konkurz na ředitele Klicperova divadla (Ladislav Zeman odchází ze zdravotních důvodů). Trafika pro neschopného posluhovače, nebo seriózní výběrové řízení? To se řeší v Ústí nad Labem, v Uherském Hradišti, a také v Hradci.

Jiří P. Kříž, Právo

nahoru

Kultura:

Divadelní týden přinese Jelinekovou, Shakespeara i muzikál Sweeney Todd

-

dnes 12:03 Čtvrtý lednový týden přináší na divadelní jeviště...

Před vystoupením se musí Polívkovi klauni pořádně rozcvičit

-

dnes 10:50 Fyzicky náročná rozcvička čeká dvojici klaunů Michala...

Překoná Alicia Angelinu? Nová verze Lary Croft se blíží

-

dnes 09:42 Video: Nový akční film Tomb Raider s herečkou Alicií...

Nově vydaná Kniha smíchu a zapomnění vypovídá i o Milanu Kunderovi

-

dnes 08:38 Kniha smíchu a zapomnění uzavřela v nakladatelství...

Nová DVD: Strnadovi, Kingsman: Zlatý kruh, Lego® Ninjago® Film a Hadí doupě

-

dnes 07:00 Tento týden vychází časosběrný dokument Heleny...

Surůvka je jako Batman nad propastí

-

včera 17:46 Do Galerie města Kolína dorazil Batman a zůstane v ní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby