Zahraniční

Džihádisty z Islámského státu mohli cvičit i američtí experti

obrazek

Sunnitský bojovník ve Fallúdži

Reuters

24.6.2014 04:30 V táborech syrských vzbouřenců v Jordánsku prodělali výcvik vedený americkými instruktory i bojovníci Islámského státu v Iráku a v Levantě (ISIL). Uvedl to americký web WND s odvoláním na nejmenované jordánské představitele. Další byli podle něj cvičeni v Turecku.

Jordánci tvrdí, že výcvik v rámci skryté podpory syrských rebelů prodělali v roce 2012 desítky současných členů ISIL, ačkoli všichni účastníci výcviku byli prověřováni, zda nejsou napojeni na teroristické skupiny spojené s Al-Káidou.

Výcvikový tábor byl podle WND otevřen v roce 2012 v poušti na severu Jordánska u města Safavi. O jeho existenci informovala i další média. Der Spiegel loni v břenu uvedl, že tam výcvik během tří měsíců prodělalo na dvě stě rebelů a cvičili je američtí experti. List Guardian uvedl, že se na výcviku podíleli kromě Američanů i britští a francouzští experti a výcvik se měl soustředit hlavně na syrské důstojníky, kteří zběhli z armády.

BEZ KOMENTÁŘE: Radikálové z ISIL hlídkují v ulicích Mosulu

Podle Spiegelu mělo být vycvičeno ve dvou táborech na 1200 příslušníků Syrské svobodné armády. Jordánská tajná služba ale uváděla deset tisíc bojovníků s tím, že měli představovat protiváhu radikálním sunnitským salafistickým bojovníkům, kteří slavili největší úspěchy v boji s armádou Bašára Asada.

Žádná z těchto zpráv ale nikdy nebyla oficiálně potvrzena, vlády všech zemí popíraly zapojení svých vojáků.

Další bojovníci ISIL mohli prodělat i výcvik v táboře u turecké letecké základny Incirlik, uvedl WND s odvoláním na zdroje z okolí šíitského iráckého prezidenta Núrího Málikího.

BEZ KOMENTÁŘE: Radikálové z ISIL se předváděli v Bajdží v zabavených autech se zabavenými zbraněmi

Turecko podporovalo sunnitské odpůrce Asadova režimu a snažilo se podporovat i sunnitské Araby v Iráku ze strachu, že šíitská vláda příliš ustupuje Kurdům. Přes Turecko šly zbraně pro syrské vzbouřence, které poskytovala nebo platila Saúdská Arábie a podle některých zdrojů i Katar.

Syrská armáda zveřejnila i záběry chemikálií dodaných ze Saúdské Arábie.

Turecko nechávalo sunnitským radikálům otevřené hranice, což ukázala řada reportáží. Proudili přes něj do Sýrie i bojovníci džihádu z Evropy.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

dnes 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona,...

Bývalého agenta CIA zadrželi v New Yorku kvůli pomoci Číně

-

dnes 15:15 Bývalého agenta americké tajné služby CIA Jerryho...

Předsedou katalánského parlamentu se stal separatista Torrent

-

dnes 13:50 aktualizováno Předsedou nového katalánského...

Turecko pohrozilo americkému ministrovi rozsáhlou operací v Sýrii

-

dnes 13:28 Video: Nezvratným poškozením vzájemných vztahů pohrozil...

Válečné reparace platit nebudeme, vzkázal Polsku šéf německé diplomacie

-

dnes 13:17 Požadavky na válečné reparace z polské strany odmítám,...

Rusko pořádá na Sibiři manévry s mezikontinentálními balistickými raketami

-

dnes 12:43 Video: Ruská armáda zahájila tento týden rozsáhlé...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby