Domácí

Před 72 lety vyhladili nacisté Lidice

obrazek

Němečtí vojáci při vypálení Lidic

Profimedia.cz

10.6.2014 10:22 Před 72 lety nacisté vymazali z mapy středočeskou obec Lidice. Šlo o reakci na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který 4. června zemřel na následky atentátu provedeného československými parašutisty vyslanými do Protektorátu z Velké Británie. Obyvatelé obce byli zastřeleni, ženy a děti putovaly do koncentračních táborů, některé z dětí byly dány na převýchovu do německých rodin.

Záminkou pro zničení Lidic byl dopis, v němž se ženatý dělník Václav Říha chtěl rozejít s Annou Marusczákovou. List se nakonec dostal až do rukou gestapa, které v té době marně pátralo po stopách vedoucích k dopadení atentátníků.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Říhova slova „co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal” byla vyhodnocena jako možná stopa. Když následně zadržená Marusczáková při výslechu uvedla, že ji milenec požádal, aby rodině Horákových vyřídila pozdrav od jejich syna, o němž se vědělo, že odešel zahraničí, získali nacisté potřebnou záminku. Žádné stopy svědčící o zapojení obyvatel do odboje nebo atentátu však nenašli.

Státní tajemník Karl Hermann Frank, který po celou dobu trvání Protektorátu aspiroval na post říšského protektora, se bez ohledu na fakta rozhodl prokázat rozhodnost a navrhl Adolfu Hitlerovi vypálení Lidic a srovnání obce se zemí.

Pomník dětských obětí války od sochařky Marie Uchytilové, který vytvořila se svým manželem Jiřím Hamplem.

FOTO: Petr Horník, Právo

Obec byla obklíčena již 9. června večer. Následující den ráno byla postřílena většina mužů. Další exekuce proběhly v následujících dnech, neboť někteří obyvatelé byli v inkriminovanou dobu mimo obec. Ženy a část dětí skončily v koncentračních táborech. Po válce se podařilo dohledat 17 dětí, které byly předány na převýchovu do Německa a mohly se tak vrátit k příbuzným.

Běsnění nepřežilo 340 obyvatel. Šlo o 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Masakr, jímž se nacisté nikterak netajili, nezůstal bez odezvy. Několik obcí v latinské Americe, USA či Austrálii se na protest proti barbarství nacistů přejmenovalo na Lidice. Krátce nato Francie a Velká Británie zneplatnily Mnichovskou dohodu, o což po celou dobu usilovala československá vláda v čele s prezidentem Edvardem Benešem. Díky tomuto kroku mohlo být obnoveno Československo předmnichovských hranic.

Trosky vypálené obce

FOTO: Profimedia.cz

Po válce byly Lidice obnoveny. Území, na němž stála obec původně, bylo označeno za kulturní památku a na jeho místě vznikl památník.

Lidice nebyly jedinou obcí, kterou stihl za druhé světové války takovýto osud.  Vedle českých Ležáků jde například o francouzskou obec Oradour-sur-Glanc, ukrajinský Český Malín či Ostrý Grúň na Slovensku.

Novinky

nahoru

Domácí:

V Brně uvedli kontroverzní hru Prokletí, odpůrci chtěli do sálu

-

včera 23:02 Za zostřených bezpečnostních opatření uvedl ve čtvrtek...

Podle naší domluvy měl Hamáček Pocheho stáhnout, uvedl Zeman

-

včera 21:58 Prezident Miloš Zeman uvedl, že se prý s šéfem soc....

Déšť zvedl hladiny toků, na Berounsku vyhlásili evakuaci

-

včera 20:33 Video: aktualizováno Česko ve čtvrtek na mnoha...

I když je vážně nemocná, přišla o invalidní důchod

-

včera 19:51 Každý den bere množství léků, k tomu si musí třikrát...

Já jsem změna. Paroubkovu podporu pro volby do Senátu odhlasovala ostravská ČSSD

-

včera 17:43 Video: Delegáti okresní konference ČSSD v Ostravě...

S členstvím v EU je spokojena polovina Čechů

-

včera 16:43 S členstvím České republiky v Evropské unii je...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby