Kariéra

Zájem o rekvalifikační kurzy roste

obrazek

Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho tzv. ušít na míru konkrétnímu uchazeči.

Profimedia.cz

23.5.2014 12:00 Na patnáct tisíc (14 173) uchazečů o zaměstnání se během prvního čtvrtletí letošního roku zúčastnilo některého ze široké nabídky rekvalifikačních kurzů nabízených Úřadem práce ČR (ÚP ČR). Cílem kurzů je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem zvýšení jejich šance na trhu práce.

„Jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel novou práci v co nejkratší době. Úřad mu v tomto ohledu pomůže, ale je důležité, aby se vynaložená snaha na obou stranách nakonec neminula účinkem,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a zároveň dodává:

„Celkem šedesáti procentům uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, se podaří získat během jednoho roku nové zaměstnání.“

Počáteční kvalifikace na celý život nestačí

Rostoucí zájem o zapojení uchazečů do rekvalifikačních kurzů svědčí podle Bílkové o tom, že lidé už si uvědomují, že se znalostmi a dovednostmi, které měli v době, kdy na pracovní trh teprve vstupovali, rozhodně nevystačí po celý život.

Vycházet z požadavků trhu práce

Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho tzv. ušít na míru konkrétnímu uchazeči. Skladba a zaměření kurzu musí rovněž odpovídat požadavkům na trhu práce. Zaměstnanci Úřadu práce ČR proto průběžně komunikují se zaměstnavateli i s místními samosprávami a monitorují vývoj a potřeby trhu práce.

Mezi klienty je v současnosti podle ředitelky Bílkové značný zájem o kurzy zaměřené na základní a speciální počítačové dovednosti, zdravotní či sociální oblast, služby v prodeji, účetnictví; zájem je i o svářečské a masérské kurzy, kurzy pro vizážistky, strážné, insolvenční správce nebo uchazeči chtějí získat řidičské průkazy (od sk. C) včetně těch profesních. Zájem je také o rekvalifikace zaměřené na péči o dítě, tedy pro budoucí chůvy.

kil, Právo

nahoru

Kariéra:

Novým daňově uznatelným benefitem pro zaměstnance budou od ledna knihy

-

včera 13:23 Novela zákona o dani z příjmů umožní firmám od ledna...

Čeští manažeři jsou mistry improvizace, prokazuje nová hra

-

13.12. 15:48 Mezi nejzajímavější poznatky, které přinesla...

Až třetina zaměstnanců končí pár měsíců po nástupu, firmám se to nevyplácí

-

13.12. 11:40 Zaměstnanec, který odchází brzy po svém nástupu, může...

Poradna: Nárok na nemocenské při skončení pracovního poměru

-

12.12. 15:16 Skončení pracovního poměru bývá zátěžovou situací pro...

Budou vznikat nové pozice. Kdo práci získá, a kdo ji ztratí?

-

11.12. 11:46 Technologie se v současnosti díky automatizaci...

Část matek se chce vrátit z rodičovské dříve a na poloviční úvazek, ukázal průzkum

-

8.12. 12:43 Přání českých maminek se rozchází s nabídkou na trhu...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby