Ekonomika

Firmy se trumfují ve výši nabídek za OKD

7.6.2004 16:50 Společnost Penta finance v pondělí oznámila, že je ochotná dát za menšinový podíl ve firmě OKD čtyři miliardy korun. Její konkurent Karbon Invest, se kterým vláda zatím stále vede exkluzivní jednání, nabízí zatím "jen" 3,4 miliardy. Kabinet bude o prodeji uhelné firmy jednat ještě tento měsíc.

Karbon Invest už menšinový podíl ve společnosti jednou získal. Letos v březnu, kdy za něj nabídl 2,25 miliardy korun. I při tomto prodeji byla soupěřem Karbonu Penta.

"Kromě výše finanční nabídky jsme svou volbou zohlednili i zájem o stabilitu v regionu Moravskoslezského kraje," zdůvodnil tehdy rozhodnutí vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Karbonu už teď totiž patří nadpoloviční většina firmy.

Podej ale v květnu zrušil antimonopolní úřad s tím, že cena je příliš nízká a OKD má hodnotu nejméně 3,5 miliardy.

Druhý pokus

Penta finance nabízela už od začátku více pěnez. Nyní tak Karbon Invest "trumfla" o 600 miliónů korun.

"K tomuto kroku přistupujeme i přes to, že nevíme, do jaké míry  odpovídají veřejně dostupné informace reálnému stavu společnosti OKD," uvedla mluvčí Penta finance Eva Nováková.

Firma stále tvrdí, že by se společnost OKD měla prodávat systémem veřejné soutěže a nikoli exkluzivním jednání vlády. Doufá, že vláda své rozhodnutí změní.

Karbon Invest nabízí 3,4 miliardy korun

Cenu minulý týden navýšil i Karbon Invest. "My se nedomníváme, že by vláda mohla, nebo měla mít jakékoli důvody k tomu, aby prodej státního podílu do rukou Karbon Investu neschválila. Minulý týden proběhla řada jednání a Karbon Invest jasně deklaroval, že souhlasí se stanoviskem antimonopolního úřadu, že tržní cena menšinového podílu OKD by měla být 3,5 miliardy korun," uvedl tehdy pro Právo mluvčí Karbon Investu Jiří Hrabovský.

Za 46procentní podíl pak nabídl 3,4 miliardy korun. Přiznal, že kvůli tomu bude společnost muset přehodnotit svá investiční rozhodnutí.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Důchod přes 14 tisíc bere v Česku desetina seniorů

-

včera 16:45 aktualizováno Penzi vyšší než 14 051 korun pobírá v...

Od ledna budou mít obchody zakázáno rozdávat igelitky

-

včera 14:51 Od Nového roku nebudou smět obchody dávat zákazníkům...

Křetínského EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii

-

včera 13:47 Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii...

Loterii k EET čeká druhé losování výherců. Lidé poslali víc účtenek

-

včera 13:11 Do druhého losování účtenkové loterie lidé poslali...

Bratislava předběhla Prahu mezi nejrozvinutějšími regiony EU

-

včera 12:17 Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské...

EET pro řemeslníky, taxikáře či zemědělce se kvůli verdiktu ÚS odkládá

-

včera 12:08 Ústavní soud (ÚS) v pátek zrušil plánovaný náběh třetí...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby