Ekonomika

Firmy se trumfují ve výši nabídek za OKD

7.6.2004 16:50 Společnost Penta finance v pondělí oznámila, že je ochotná dát za menšinový podíl ve firmě OKD čtyři miliardy korun. Její konkurent Karbon Invest, se kterým vláda zatím stále vede exkluzivní jednání, nabízí zatím "jen" 3,4 miliardy. Kabinet bude o prodeji uhelné firmy jednat ještě tento měsíc.

Karbon Invest už menšinový podíl ve společnosti jednou získal. Letos v březnu, kdy za něj nabídl 2,25 miliardy korun. I při tomto prodeji byla soupěřem Karbonu Penta.

"Kromě výše finanční nabídky jsme svou volbou zohlednili i zájem o stabilitu v regionu Moravskoslezského kraje," zdůvodnil tehdy rozhodnutí vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Karbonu už teď totiž patří nadpoloviční většina firmy.

Podej ale v květnu zrušil antimonopolní úřad s tím, že cena je příliš nízká a OKD má hodnotu nejméně 3,5 miliardy.

Druhý pokus

Penta finance nabízela už od začátku více pěnez. Nyní tak Karbon Invest "trumfla" o 600 miliónů korun.

"K tomuto kroku přistupujeme i přes to, že nevíme, do jaké míry  odpovídají veřejně dostupné informace reálnému stavu společnosti OKD," uvedla mluvčí Penta finance Eva Nováková.

Firma stále tvrdí, že by se společnost OKD měla prodávat systémem veřejné soutěže a nikoli exkluzivním jednání vlády. Doufá, že vláda své rozhodnutí změní.

Karbon Invest nabízí 3,4 miliardy korun

Cenu minulý týden navýšil i Karbon Invest. "My se nedomníváme, že by vláda mohla, nebo měla mít jakékoli důvody k tomu, aby prodej státního podílu do rukou Karbon Investu neschválila. Minulý týden proběhla řada jednání a Karbon Invest jasně deklaroval, že souhlasí se stanoviskem antimonopolního úřadu, že tržní cena menšinového podílu OKD by měla být 3,5 miliardy korun," uvedl tehdy pro Právo mluvčí Karbon Investu Jiří Hrabovský.

Za 46procentní podíl pak nabídl 3,4 miliardy korun. Přiznal, že kvůli tomu bude společnost muset přehodnotit svá investiční rozhodnutí.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Kolem sochy sv. Václava v Praze by mohly opět jezdit tramvaje. Možná už za čtyři roky

-

dnes 16:59 Praha chystá změnu územního plánu, která řeší vedení...

Kancléř Mynář: Číňané budou v Česku dál investovat. Na osud poradce jsme se neptali

-

dnes 15:43 Čínská státní firma CITIC a CEFC Europe založí společný...

Křetínský jedná ve Francii o koupi levicového týdeníku

-

dnes 14:32 Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou...

Stávka francouzských železničářů pokračuje. Macronova reforma prošla dolní komorou

-

dnes 14:20 Ve Francii ve čtvrtek pokračují stávky a protesty proti...

Letní dopravní peklo. Prahu čeká 30 velkých uzavírek

-

dnes 14:19 Video: Řidiče v metropoli v létě potrápí na tři desítky...

Procter & Gamble koupí divizi léčiv Merck za 86 miliard korun

-

dnes 13:14 Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby