Internet a PC

Závislost na chytrých telefonech sužuje stále více lidí

obrazek

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

12.5.2014 09:41 Lidé jsou čím dál tím závislejší na mobilních telefonech. Podle nedávné analýzy, kterou citoval list The Washington Post, průměrný uživatel mobilu zkontroluje svůj telefon stopadesátkrát denně. A „mobilní závislák” je definován jako někdo, kdo spustí aplikace telefonu více než šedesátkrát denně, což je desetkrát víc než průměrný uživatel chytrého telefonu.

Počet lidí závislých na mobilních telefonech rychle stoupá, a to je pro mnohé důvodem k obavám. Podle listu Psychology Today "mnoho lidí trpí úzkostí, pokud svůj mobil ztratí z dosahu byť jen na pár minut. Spoléháme na ně ve všem - od vyznání 'miluji tě' až po rozchod, od kontroly bankovního účtu až po investice, od sdílení fotografií s vnoučetem až po zasílání snímků a vzkazů se sexuálním obsahem. Můžeme provádět celou škálu denních úkolů přímo z vlastní dlaně".

Chytré telefony se pro nás staly tak důležité, že psychologové přišli s označením pro strach z odloučení od nich - nomofobie. List Psychology Today citoval celou řadu příznaků:

Jste nervózní, kdykoli telefon nemáte u sebe. Neustále ho kontrolujete, jestli vám nepřišla nová zpráva a cítíte nutkání okamžitě reagovat. Jste na půl cesty do obchodu, uvědomíte si, že nemáte telefon a vrátíte se pro něj.

Fantomova vibrace

Někteří lidé také trpí "fantomovou vibrací" - to je stav, kdy mají pocit, že jejich telefon v tichém režimu vibruje, ale přitom to není pravda.

Technologie lidem přinesla do života řadu vylepšení, mimo jiné i rychlý a snadný přístup k obrovskému množství informací, stejně jako například možnost s pomocí počítače a chytrého telefonu pracovat z pohodlí domova. Ale s tím, jak zvládáme nový technologický svět, bychom se možná měli znovu vrátit i k citovému a duchovnímu světu, napsal spisovatel a sloupkař listu Pittsburgh Tribune Tom Purcell.

Ve 20. a 30. letech se domy stavěly blízko sebe a každý měl vepředu zápraží a lavičku, kde se mohli lidé večer sejít a povídat si. V sobotu večer se rodina scházela nad partií karet, povídala si, zpívala a vyprávěla příběhy. Dnes žijeme uzavření v domech, před nimi máme garáže a spousta sousedů se navzájem ani nezná a mnohdy se ani nepozdraví, dodal Purcell.

S pomocí chytrých telefonů se tak dál izolujeme ve vakuu kybernetického prostoru a častěji komunikujeme s přáteli elektronicky než osobně.

ČTK

nahoru

Internet a PC:

Za vylepšení hráči rádi zaplatí. Bezplatný Fortnite vydělal první miliardu

-

dnes 06:13 Video: Rovnou miliardu dolarů, tedy v přepočtu více než...

Nové iPhony doženou konkurenci, zvládnou dvě SIM karty najednou

-

včera 14:04 Premiéra nových iPhonů se nezadržitelně blíží....

Herní grafiky od Nvidie se ukážou v pondělí. Nabídnou obrovský výkon

-

včera 12:17 Video: Tento týden se uskutečnila velká tisková...

Co umí moderní notebooky a hybridy

-

včera 10:05 Obrazem: Ani během letních prázdnin neváhají velcí...

Adobe vydalo velký balík oprav. Chyby obsahuje Flash Player i Acrobat Reader

-

včera 09:12 Na pozoru by se měli mít uživatelé aplikací od...

Státy USA pracují na lepším zabezpečení volebních systémů. Kvůli hackerům

-

včera 08:01 Většina amerických států si opatřila technické...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů