Zahraniční

USA přesunou část jednotek z Jižní Koreje do Iráku

7.6.2004 09:20 Představitelé Spojených států v čele s náměstkem ministra obrany Richardem Lawlessem dva dny jednaly v Soulu o podrobnostech stažení 12 000 z 37 000 vojáků dislokovaných v Jižní Koreji. Závěry potvrdily loňské rozhodnutí USA stáhnout je do konce roku 2006. Jižní Koreji se záměr nepodařilo zvrátit, přestože se obává, že to ohrozí její bezpečnost.

S plánem na snížení vojenské přítomnosti v oblasti přišly Spojené státy už loni a rámcově se na něm domluvily se Soulem 5. června 2003. Jižní Korea s ním nesouhlasila, byť Američané tvrdili, že vojáky nahradí nejmodernější zbraňové systémy, která zajistí bezpečnost před útokem Severní Koreje. Jihokorejská média ovšem uvádějí, že by to bezpečnost země snížilo. Má jít o vůbec první snížení počtu vojáků v oblasti od konce studené války.

V květnu letošního Pentagon uvedl, že chce 3 600 vojáků, kteří slouží na poloostrově, poslat do Iráku. Mělo jít o jednu brigáda Druhé pěší divize, která slouží na hranici mezi oběma Korejemi. Jižní Korea s tím nesouhlasila. Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon poté, co Američané vyjevili svoje záměry, nabídl, že Soul vyšle do Iráku 3000 svých mužů,  aby "posílil staré přátelství se Spojenými státy". K tomu ovšem nedošlo, jejich odjezd by odložen právě kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku, kterou potřebují Američané řešit, a z důvodů rostoucího nesouhlasu obyvatel Jižní Koreje.

Jihokorejský prezident chce, aby se jeho země snažila z větší části zajistit bezpečnost vlastními silami. V tom se s Američany, kteří stažení vystvětlují snahou, aby jejich síly byly flexibilnější, shoduje.

Jižní Korea také vede úspěšná jednání se Severní Koreou o snížení napětí mezi oběma zeměmi. Podle dohod ze závěru minulého týdne má být zřízena nejen horká linka mezi velením armád obou zemí, ale letos se mají otevřít dvě silnice a dvě železnice spojující KLDR s Jižní Koreou. KLDR přitom v posledních letech hrozí svým jaderným arzenálem.

Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby