Zahraniční

USA přesunou část jednotek z Jižní Koreje do Iráku

7.6.2004 09:20 Představitelé Spojených států v čele s náměstkem ministra obrany Richardem Lawlessem dva dny jednaly v Soulu o podrobnostech stažení 12 000 z 37 000 vojáků dislokovaných v Jižní Koreji. Závěry potvrdily loňské rozhodnutí USA stáhnout je do konce roku 2006. Jižní Koreji se záměr nepodařilo zvrátit, přestože se obává, že to ohrozí její bezpečnost.

S plánem na snížení vojenské přítomnosti v oblasti přišly Spojené státy už loni a rámcově se na něm domluvily se Soulem 5. června 2003. Jižní Korea s ním nesouhlasila, byť Američané tvrdili, že vojáky nahradí nejmodernější zbraňové systémy, která zajistí bezpečnost před útokem Severní Koreje. Jihokorejská média ovšem uvádějí, že by to bezpečnost země snížilo. Má jít o vůbec první snížení počtu vojáků v oblasti od konce studené války.

V květnu letošního Pentagon uvedl, že chce 3 600 vojáků, kteří slouží na poloostrově, poslat do Iráku. Mělo jít o jednu brigáda Druhé pěší divize, která slouží na hranici mezi oběma Korejemi. Jižní Korea s tím nesouhlasila. Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon poté, co Američané vyjevili svoje záměry, nabídl, že Soul vyšle do Iráku 3000 svých mužů,  aby "posílil staré přátelství se Spojenými státy". K tomu ovšem nedošlo, jejich odjezd by odložen právě kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku, kterou potřebují Američané řešit, a z důvodů rostoucího nesouhlasu obyvatel Jižní Koreje.

Jihokorejský prezident chce, aby se jeho země snažila z větší části zajistit bezpečnost vlastními silami. V tom se s Američany, kteří stažení vystvětlují snahou, aby jejich síly byly flexibilnější, shoduje.

Jižní Korea také vede úspěšná jednání se Severní Koreou o snížení napětí mezi oběma zeměmi. Podle dohod ze závěru minulého týdne má být zřízena nejen horká linka mezi velením armád obou zemí, ale letos se mají otevřít dvě silnice a dvě železnice spojující KLDR s Jižní Koreou. KLDR přitom v posledních letech hrozí svým jaderným arzenálem.

Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Bojová letadla USA a Ruska se těsně míjela nad Sýrií, Američané stříleli světlice

-

dnes 09:35 K těsnému průletu bojových letadel USA a Ruska došlo ve...

Policisté na Slovensku zastřelili zloděje automobilu

-

dnes 09:34 aktualizováno Dva muži se pokusili v noci ze čtvrtka...

Španělský levicový radikál umlátil muže za to, že měl kšandy v barvách státní vlajky

-

dnes 08:02 Rozhodnutí vzít si do hospody kšandy v barvách státní...

Polák dva roky týral manželku ve sklepě, jde na 25 let do vězení

-

dnes 06:20 Rozsudek 25 let za mřížemi ve čtvrtek potvrdil odvolací...

Debata EU o migraci spory neodstranila, ČR kvóty odmítá

-

dnes 06:15 Přibližně do půl jedné ráno diskutovali v noci na pátek...

Putin a Trump hovořili po telefonu o Severní Koreji

-

dnes 06:10 Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby