Irák po válce

V Iráku zatčen spolupracovník teroristy Zarkávího

4.6.2004 18:20 Irácká policie zatkla Omara Bazijaniho, jednoho z blízkých spolupracovníků islámského teroristy Músy Zarkávího, který je podezřelý z řady útoků na koaliční síly v Iráku. Podle informací BBC byl zadržel už minulou sobotu, zpráva o jeho dopadení však byla vydána až v pátek.

"Irácká policie zatkla známého teroristu Omara Bazijaniho, který je podezřelý, že se podílel na řadě útoků proti koalici vedené USA," uvedl její mluvčí v prohlášení. Neupřesnil občanství zadrženého, ale zdůraznil, že se jedná o jednoho z nejvýznamnějších členů Zarkávího sítě.

Bazijani byl podle Američanů ve spojení se Zarkávím, ovšem vazba nebyla blíže specifikována. Mluvčí amerických ozbrojených sil pouze uvedl: "Jeho zadržení připravilo Zarkávího o jednoho z nejcennějších důstojníků v jeho síti."

Omar Bazijaní  byl podle vyjádření amerických ozbrojených sil ve spojení s několika extrémistickými a teroristickými skupinami v Iráku. Údajně je odpovědný za celou řadu atentátů a bombových útoků, při nichž zemřela celá řada iráckých občanů.

Na dopadení Jordánce Zarkávího, který se přihlásil k atentátu, při němž zemřel předseda prozatímní irácké vládní rady, byla vypsána odměna ve výši 10 miliónů dolarů.

Projev premiéra

K ukončení útoků na koaliční síly v Iráku vedené Spojenými státy  v pátek v projevu k národu vyzval nový irácký premiér Ajád Aláví: "Napadání mezinárodních sil vedených USA a jejich dotlačení k opuštění Iráku by znamenalo pro Irák velkou pohromu. A to hlavně, když by se tak stalo dříve, než se plně vybudují (irácké) bezpečnostní a vojenské instituce."  

Zároveň čtyři dny po svém jmenování do funkce ujistil, že Iráčané jsou připraveni ukončit americkou okupaci s převzetím moci 30. června. Vyjádřil také přesvědčení, že mezinárodní síly vybavené mandátem OSN zaručí bezpečnost Iráku.

Nová irácká vláda upozornila OSN, že chce mít právo rozhodovat o přítomnosti Spojenými státy vedených koaličních jednotek na svém území a o dalších bezpečnostních otázkách, ale prozatím si přeje, aby cizí vojáci v zemi zůstali.

Útok na kolonu si vyžádal čtyři mrtvé Američany

Čtyři američtí vojáci byli zabiti a pět dalších zraněno při útoku na vojenskou kolonu v Bagdádu nedaleko východní čtvrtě Sadr City. Na jedno z vozidel Humvee bylo vypáleno několik pancéřových pěstí. Vůz zachvátily plameny.

Klid zbraní v Nadžáfu

V Nadžáfu podle dohody měl nastat klid zbraní. Na jeho dodržování dohlížejí iráčtí policisté a šíité. Milice Muktady Sadra mohou zůstat ve městě, ale mají odevzdat zbraně. Sadr tento pátek nekázal v Kúfě, ale jeho prostředník vzkázal věřícím, že bude uznávat jen legálně zvolenou vládu a ne současný kabinet.

Volby se mají v Iráku konat v lednu. V pátek byla ustavena osmičlenná komise, která je má připravit.

Novinky, ČTK, DPA, BBC

nahoru

Irák po válce:

V Bagdádu zavraždili učitele před očima žáků

19.4.2006 15:16 Dvě různé skupiny ozbrojenců pronikly ve středu do...

Exšéf NATO se připojil ke kritikům Rumsfelda

18.4.2006 08:16 Výzvy k rezignaci šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda...

Krvavá neděle v Iráku si vyžádala třicet obětí

17.4.2006 00:39 Nejméně 34 osob zahynulo v neděli v Iráku při...

Násilí v Iráku si vyžádalo 11 obětí včetně Brita

16.4.2006 09:20 Jedenáct lidských životů si vyžádalo v sobotu...

Generálové žádají odchod ministra Rumsfelda

14.4.2006 16:10 V USA sílí tlak, aby kvůli situaci v Iráku...

V Iráku zabili 11 unesených zaměstanců stavební firmy

14.4.2006 13:46 V Iráku zahynulo od čtvrtečního večera nejmíně 22...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby