Cestování

Rakouský venkov okouzlí tradicemi nejen o Velikonocích

obrazek


24.4.2014 19:12 Rakušané se rádi pochlubí zručností svých předků, vystavují na obdiv kdejaké vesnické artefakty a s pompou oslavují církevní svátky. Ani na své významné místní osobnosti nezapomínají. Ne že by každá ves usilovala o nějaký věhlas, ale historie se nemá zapomínat.

Oblast severně od Salzburgu s mnoha malými jezery, statky rozesetými po stráních a pečlivě upravenými městečky netrpí přílišnou komercí. Jakoby vztah k přírodě, zachovávání tradic a věrnost odkazu svých předků byly důležitější než solventnost.  

Obendorfu uctívají kapli, kde v roce 1818 poprvé zazněla vánoční píseň Tichá noc. V Mattsee pečlivě střeží obrovský mosazný monument připomínající založení obce v roce 770. V Seehamu parafrázují shakespearovskou moudrost Celý svět je jeviště sloganem Celé See je jeviště a představení se hrají na hladině jezera. A miniaturní pivovar v Obertrumu? Ten má dokonce vlastní muzeum s prosklenou futuristickou halou.  

A pokud se ve vesnici stalo právě něco významného, sdílí se radost se sousedy a kolemjdoucími. Například narození občánka oznamují čápem v životní velikosti postaveným před domem a cedulí na zápraží v barvě modré či červené.  

Tradice ve větších městech jsou trochu opomíjené. V Salzburgu si připomněli Velikonoce na Velký pátek dívčím chorem z Austrálie, tisíci malovanými vejci na ploše 340 metrů čtverečních v proslulém obchodě na Judengasse, návalem turistů na pěší zóně před rodinným domem W. A. Mozarta a tradičním trhem. A ejhle… Bleskurychlá reakce naší labradorky, když trhovci spadla z regálu klobása, porušila tradici platnou pro tento postní den.  

Vyloženým omylem na cestě za tradicemi byla návštěva jednoho zámku poblíže Salzburgu. Zámek byl kasinem, přilehlý zámeček Kavalierhaus pánským klubem a spolu se zastrčeným dámským parkovištěm „Nur für Frauen“ vyvolal u nás jisté asociace s hvězdičkou. I když - taky tradice…

Zmíněný vztah k ochraně přírody dokazují místní farmáři striktním dodržováním biologických předpisů a produkcí bioproduktů, které se dostávají na stůl i návštěvníkům ubytovaných na farmách - jak propaguje místní Bio-společnost. Jejich heslem je: „Nejlepší start do nového dne je biosnídaně.“  

Jako vždy hledám na cestách nějakou českou stopu. Tentokráte byla se strany jižního souseda pozitivní odezvou na nedávné temelínské proměny. Že by naši elektřinu již nepotřebovali? Náš hostitel se pochlubil, že energetickou soběstačnost a nezávislost má již vyřešenou. Na svém statku spaluje štěpky ze stromů vlastního lesa v plně automatizovaném sytému na ohřev vody a topení. Do rodinné kasy si pak přilepšuje fotovoltaikou, bio produkty z živočišné a rostlinné výroby a ustájením jezdeckých koní.  

Po prezentaci svého statku se farmář oblékl do svátečního, proutěný košík naplnil bochánky a malovanými vejci, přikryl prošívanou utěrkou a odjel na mši do blízkého Seehamu. Pokřtěná pomlázka pak následující den stála na prahu našeho apartmá.

Novinky

nahoru

Cestování:

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

-

dnes 14:09 Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na...

Nejsmutnější kus kamene na světě? Umírající lev symbolizuje stovky vyhaslých životů

-

dnes 10:46 Švýcarský Lucern patří k těm nejmalebnějším městům,...

Tipy na víkend: Dejte si skleničku vína, ochutnejte speciality světové kuchyně

-

dnes 09:21 Vinné degustace, foodfestivaly nebo pivovarské...

Na skok v zemi, kde platíte za razítko v pase

-

včera 16:07 Obrazem: Lichtenštejnské knížectví je se svými 160...

Japonci mohou bezvízově už do 189 zemí, Češi do 182

-

včera 13:22 Mít v současnosti japonský pas s sebou přináší...

Angkor Vat je podle cestovatelů nejlepší památkou světa

-

včera 11:40 Obrazem: Kambodžský chrám Angkor Vat zvolili uživatelé...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby